• Topicrem Pack Sun Protect Body Milk Spf50+ 200Ml + Aftersun 50Ml Free
-8%

Topicrem Pack Sun Protect Body Milk Spf50+ 200Ml + Aftersun 50Ml Free

SKUTO3700281705379

Topicrem Sun Protect Body Milk SPF50+ 200ml + Free 50ml Aftersun combines Topicrem Solar body sun cream with a travel-sized aftersun. The SPF50+ sun milk protects sensitive skin against UVA and UVB rays, whilst the after-sun gel provides hydration and a cooling sensation.

Regular price €16,50 8,25 € / 100ml
Sale price €16,50 Regular price €17,88
You are saving: -€1,38
8,25 € / 100ml
Topicrem Pack Sun Protect Body Milk Spf50+ 200Ml + Aftersun 50Ml Free
Topicrem Pack Sun Protect Body Milk Spf50+ 200Ml + Aftersun 50Ml Free
Regular price €16,50 8,25 € / 100ml
Sale price €16,50 Regular price €17,88
You are saving: -€1,38
8,25 € / 100ml

 

 

What does the Topicrem Sun Protect Body Milk SPF50+ 200ml + Free 50ml Aftersun Pack contain?

This Topicrem Sun Care pack contains a 200 ml moisturising sun milk with SPF50+ and a 50 ml refreshing after-sun gel. It combines two separate steps for use before and after sun exposure.

SPF50+ body sun protection

The body sun cream offers broad-spectrum UVA and UVB protection. Its texture is designed for sensitive skin and, according to the brand, does not leave white marks.

What does the aftersun do?

The aftersun contains aloe vera, shea butter and glycerine. It is applied after sun exposure to moisturise the skin and relieve any tightness.

How to use the pack?

Apply the sun cream generously before sun exposure. Reapply every two hours and after swimming, heavy sweating or towel-drying. Apply the after-sun gel to your face and body once or twice a day.

Sun safety precautions

Using too little reduces protection. Do not stay in the sun for too long. Avoid direct exposure for babies and young children, and protect their skin with clothing, a hat and sunglasses.

What is the price of the Topicrem Sun Protect Body Milk SPF50+ 200ml + Free Aftersun 50ml pack?

Check the price of the Topicrem Sun Protect Body Milk SPF50+ 200ml + Free Aftersun 50ml pack on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me