• Topicrem Sun Protect Shower Gel + Aftersun Pack 200 ml
-26%

Topicrem Sun Protect Shower Gel + Aftersun Pack 200 ml

SKUTO62024041433

Topicrem Sun Protect Shower Gel + After-Sun Pack 200 ml is a Topicrem sun care pack containing a 200 ml rehydrating shower gel and a 200 ml after-sun lotion. These two steps remove traces of salt, sand, chlorine and sun cream, and provide comfort after sun exposure.

Regular price €14,90 7,45 € / 100ml
Sale price €14,90 Regular price €20,27
You are saving: -€5,37
7,45 € / 100ml
Topicrem Sun Protect Shower Gel + Aftersun Pack 200 ml
Topicrem Sun Protect Shower Gel + Aftersun Pack 200 ml
Regular price €14,90 7,45 € / 100ml
Sale price €14,90 Regular price €20,27
You are saving: -€5,37
7,45 € / 100ml

 

 

What is Topicrem Sun Protect Shower Gel + Aftersun Pack 200 ml and what is it used for?

Topicrem Sun Protect Shower Gel + Aftersun Pack 200 ml is a Topicrem sun care pack containing 200 ml of rehydrating shower gel and 200 ml of aftersun. These two products remove traces of salt, sand, chlorinated water and sun cream, whilst providing comfort after sun exposure.

Features and benefits

  • The cleansing gel contains glycerine and olive oil derivatives.
  • The refreshing post-sun gel contains aloe vera and shea butter.
  • Both products are designed for use on the face and body of those with sensitive skin.

How to use

Wash damp skin with the gel, work into a lather and rinse off. After drying, apply the soothing gel once or twice a day to the face and body.

Precautions

Avoid contact with the eyes and do not apply to severe sunburn. This pack does not contain sunscreen: use sun protection whilst out in the sun and limit exposure to intense sunlight.

What is the price of the Topicrem Sun Protect Shower Gel + Aftersun Pack 200 ml?

Buy Topicrem Sun Protect Shower Gel + After-Sun Pack 200 ml at Farmaciasdirect and check the product size before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me