• Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising Aftersun Pack 200 ml
-27%

Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising Aftersun Pack 200 ml

SKUTO62024041432

Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising After-Sun Pack 200 ml is a Topicrem sun care pack containing 200 ml of SPF50+ sun cream and 200 ml of after-sun lotion. It combines UVA/UVB protection for use before sun exposure with refreshing after-sun care.

Regular price €23,10 11,55 € / 100ml
Sale price €23,10 Regular price €31,82
You are saving: -€8,72
11,55 € / 100ml
Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising Aftersun Pack 200 ml
Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising Aftersun Pack 200 ml
Regular price €23,10 11,55 € / 100ml
Sale price €23,10 Regular price €31,82
You are saving: -€8,72
11,55 € / 100ml

 

 

What is Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Lotion + Moisturising After-Sun Pack 200 ml and what is it used for?

Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising After-Sun Pack 200 ml is a Topicrem sun care pack containing 200 ml of SPF50+ sun cream and 200 ml of after-sun lotion. It combines UVA/UVB protection for use before sun exposure with refreshing after-sun care.

Features and benefits

  • The SPF50+ sun milk offers very high protection for the face and body from the age of 3.
  • It has a light, non-greasy texture, is water-resistant and leaves no white residue.
  • The post-sun gel contains aloe vera and shea butter.

How to use

Apply a generous amount of the sun cream before sun exposure and reapply every two hours, after swimming, sweating or drying yourself. Follow with the cooling gel on clean skin.

Precautions

Do not expose babies or young children to direct sunlight. Avoid the midday hours. Using too little sun cream significantly reduces protection.

What is the price of Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising After-Sun Pack 200 ml?

Buy Topicrem Sun Protect SPF50+ Sun Milk + Moisturising After-Sun Pack 200 ml at Farmaciasdirect and check the correct format before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me