• Topicrem Sun Protect Spray Spf30 150 Ml
-14%

Topicrem Sun Protect Spray Spf30 150 Ml

SKUTO3700281705560

Topicrem Sun Protect Spray SPF30 150 ml is a 150 ml SPF30 sun cream for the face and body. This spray-on sun cream offers UVA and UVB protection and makes it easy to apply the sun cream to large areas.

Regular price €13,30 8,87 € / 100ml
Sale price €13,30 Regular price €15,55
You are saving: -€2,25
8,87 € / 100ml
Topicrem Sun Protect Spray Spf30 150 Ml
Topicrem Sun Protect Spray Spf30 150 Ml
Regular price €13,30 8,87 € / 100ml
Sale price €13,30 Regular price €15,55
You are saving: -€2,25
8,87 € / 100ml

 

 

What is Topicrem Sun Protect Spray SPF30 150 ml and what is it used for?

Topicrem Sun Protect Spray SPF30 150 ml is a 150 ml SPF30 sunscreen spray for the face and body. This sunscreen spray offers UVA and UVB protection and makes it easy to apply the sunscreen to large areas.

Features and benefits

  • High SPF30 protection for sensitive skin exposed to the sun.
  • A fluid texture with an invisible finish that leaves no white marks.
  • Resistant to water, sand and sweat.

Ingredients

Aqua, Dibutyl Adipate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Polyglyceryl-6 Stearate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Trimethylpentanediol/Adipic Acid/Glycerin Crosspolymer, Microcrystalline Cellulose, Coco-Caprylate/Caprate, Ethylhexyl Triazone, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Propanediol, Dicaprylyl Carbonate, Betaine, Hydroxyacetophenone and Parfum.

How do you use it?

Apply a generous amount fifteen minutes before sun exposure. Spray from a distance of about 15 cm, spread with your hands and reapply every two hours and after swimming, sweating or towelling off.

Precautions

Do not spray directly onto the face or inhale. Avoid the eye area. Using too little reduces protection. Do not spray directly onto babies.

What is the price of Topicrem Sun Protect Spray SPF30 150 ml?

Buy Topicrem Sun Protect Spray SPF30 150 ml at Farmaciasdirect and check the correct format before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me