• Vedic Heal California Poppy Extract , 60 ml
-11% Promo FD

Vedic Heal California Poppy Extract , 60 ml

SKUVE3325689544346

Vedic Heal liquid extract of California poppy in a 60 ml bottle. California poppy is used in herbal medicine to help manage periods of nervousness, anxiety or difficulty relaxing.

Regular price €9,40 15,67 € / 100ml
Sale price €9,40 Regular price €10,53
You are saving: -€1,13
15,67 € / 100ml
Vedic Heal California Poppy Extract , 60 ml
Vedic Heal California Poppy Extract , 60 ml
Regular price €9,40 15,67 € / 100ml
Sale price €9,40 Regular price €10,53
You are saving: -€1,13
15,67 € / 100ml

 

 

What is Vedic Heal California Poppy Extract, 60 ml?

Vedic Heal liquid extract of California poppy in a 60 ml bottle.

What is it used for?

California poppy is used in herbal medicine to help manage periods of nervousness, anxiety or difficulty relaxing.

Benefits and characteristics

  • 60 ml liquid format.
  • Comes with a dropper for accurate dosing.
  • Product by Vedic Heal.

How to use it?

Strictly follow the quantity indicated on the packaging and dilute if specified by the manufacturer.

Precautions

May cause drowsiness. Do not drive after taking this product. Consult a healthcare professional before use if taking sedatives, during pregnancy, whilst breastfeeding, or for use with children.

What is the price of Vedic Heal California Poppy Extract, 60 ml?

Check the price of Vedic Heal California Poppy Extract, 60 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me