• Virbac Cet Enzymatic Toothpaste, Pack of 2 x 70 g, for Pets
-17%

Virbac Cet Enzymatic Toothpaste, Pack of 2 x 70 g, for Pets

SKUVI3202682010682

Virbac Cet Enzymatic Toothpaste, pack of 2 x 70 g for pets, for dogs and cats.

Regular price €23,40 16,71 € / 100gr
Sale price €23,40 Regular price €28,20
You are saving: -€4,80
16,71 € / 100gr
Sold out
Virbac Cet Enzymatic Toothpaste, Pack of 2 x 70 g, for Pets
Virbac Cet Enzymatic Toothpaste, Pack of 2 x 70 g, for Pets
Regular price €23,40 16,71 € / 100gr
Sale price €23,40 Regular price €28,20
You are saving: -€4,80
16,71 € / 100gr

 

 

Virbac Cet Enzymatic Toothpaste, 2 x 70 g Pack for Pets contains two tubes of Virbac Cet Enzymatic Toothpaste. Cet Enzymatic Toothpaste, 70 g, is ideal for the dental care of dogs and cats. Very easy to use at home.

What is the Virbac Cet Enzymatic Toothpaste pack?

It is a value pack for veterinary use containing a 2 x 70 g pack for pets. It provides a second tube without confusing this pack with the single-tube version.

What is this value pack for?

Cet Enzymatic Toothpaste, 70 g, is ideal for the dental care of dogs and cats. Very easy to use at home.

Benefits and features of the pack

  • It includes two units of the same product.
  • It is intended for dogs and cats.
  • It makes it easier to stick to the recommended routine when continuous use or replacement is required.
  • Each unit remains sealed until ready for use.

Composition of Virbac Cet Enzymatic Dental Paste

Thiocyanate enzyme complex (T.E.C.): glucose oxidase, lactoperoxidase and potassium thiocyanate, silica, titanium dioxide and dicalcium phosphate, glycerine, sorbitol, dextrose, xanthan gum and sodium benzoate, chicken concentrate.

How to use Virbac Cet Enzymatic Toothpaste?

Brush daily or as directed by your vet. Apply the required amount of toothpaste to your finger, a finger brush or a double-ended brush and proceed to clean your cat’s teeth. No rinsing is required. First, let your cat taste the toothpaste. Next, lift the lips and rub a small amount onto the teeth, gums and inner cheeks.

Who is it suitable for?

This pack is suitable for dogs and cats. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a vet.

Precautions

  • Read the labelling and instructions on each unit before use.
  • Do not exceed the recommended amount or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if your pet is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of Virbac Cet Enzymatic Toothpaste Pack 2 x 70 g for Pets?

Check the price of Virbac Cet Enzymatic Toothpaste Pack 2 x 70 g for Pets on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me