• Vita E Plus 5 Kg.
-5%
Trm

Vita E Plus 5 Kg.

SKUTR5391504340552

Vita E Plus 5 kg is a powdered supplementary feed for horses. The 5 kg tub provides vitamins E, C, B1 and B2, selenium and lysine. It is presented as vitamin E.

Regular price €176,99 35,4 € / 1kg
Sale price €176,99 Regular price €186,31
You are saving: -€9,32
35,4 € / 1kg
Vita E Plus 5 Kg.
Vita E Plus 5 Kg.
Regular price €176,99 35,4 € / 1kg
Sale price €176,99 Regular price €186,31
You are saving: -€9,32
35,4 € / 1kg

 

 

Vitamin E: What is Vita E Plus 5 kg?

Vita E Plus 5 kg is a powdered supplementary feed for horses. The 5 kg tub provides vitamins E, C, B1 and B2, selenium and lysine.

Benefits and uses

Vitamin E and selenium help protect cells against oxidative damage.

Composition and characteristics

Maize starch, calcium carbonate, dextrose, dextrin, lysine HCl, vitamins E, C, B1 and B2, and selenium yeast.

How to use Vita E Plus 5 kg

Add 50 g daily to the feed ration of horses in training, mares and stallions; 50 g every two days for one-year-old foals.

Precautions

For veterinary use only. Adhere to the recommended dosage and consider other sources of selenium to avoid excessive intake.

What is the price of Vita E Plus 5 kg?

Check the price of Vita E Plus 5 kg at Farmaciasdirect and check for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me
Supplier: TRM - Thoroughbred Remedies Manufacturing Ltd Supplier's address: The Paddocks, Mallow Road, Co. KildareMobile phone: +353 45 433 203