• Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18Kg , dog food
-18%

Winner Plus Canine Adult Performance, 18 kg

SKUWI4055572170183

Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18 kg, dog food, is a complete, high-energy food for active adult dogs. The 18 kg bag contains chicken and salmon. It is designed for working or sporting dogs and contains no wheat, soya, egg or dairy products. Within its category, it is classified as dog food.

Regular price €72,49 4,03 € / 1kg
Sale price €72,49 Regular price €88,60
You are saving: -€16,11
4,03 € / 1kg
Sold out
Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18Kg , dog food
Winner Plus Canine Adult Performance, 18 kg
Regular price €72,49 4,03 € / 1kg
Sale price €72,49 Regular price €88,60
You are saving: -€16,11
4,03 € / 1kg

 

 

Dog food: what is Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18kg dog food?

Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18kg dog food is a complete, high-energy food for active adult dogs. The 18kg bag contains chicken and salmon. It is designed for working or sporting dogs and contains no wheat, soya, egg or dairy products.

What is it for?

Its main purpose is as a complete, high-energy dog food for active adult dogs.

Composition and characteristics

Dehydrated chicken, rice, maize, chicken fat, dehydrated salmon, beetroot pulp, salmon oil, vegetable fibres, MOS, psyllium, minerals, inulin, glucosamine and chondroitin.

How to use Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18kg dog food?

Adjust the portion size according to your dog’s weight and activity level. Divide the daily amount into meals and introduce the new food gradually.

Precautions and storage

Keep fresh water available and store the bag sealed in a dry place. Consult your vet for special dietary requirements.

What is the price of Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18kg dog food?

Check the price of Winner Plus Winner Plus Canine Adult Performance 18kg dog food on Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me