• Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18Kg , dog food
-19%

Winner Plus Canine Junior, 18 kg

SKUWI4055572110189

Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18 kg, dog food, is a complete feed for puppies and young dogs. The 18 kg bag contains 31 per cent dehydrated chicken, 27 per cent rice, 6 per cent salmon, salmon oil and prebiotic fibres. Its main features relate to puppy food, dog food and dog feed.

Regular price €70,19 3,9 € / 1kg
Sale price €70,19 Regular price €86,52
You are saving: -€16,33
3,9 € / 1kg
Sold out
Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18Kg , dog food
Winner Plus Canine Junior, 18 kg
Regular price €70,19 3,9 € / 1kg
Sale price €70,19 Regular price €86,52
You are saving: -€16,33
3,9 € / 1kg

 

 

Puppy food: what is Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18kg dog food?

Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18Kg dog food is a complete feed for puppies and young dogs. The 18 kg bag contains 31% dehydrated chicken, 27% rice, 6% salmon, salmon oil and prebiotic fibres. It also incorporates aspects related to dog food and dog feed.

Benefits and uses

The recipe provides protein, fat, calcium and phosphorus tailored to the growth stage.

Composition and characteristics

31% dehydrated chicken, 27% rice, animal fat, cracked rice, 6% dehydrated salmon, beetroot pulp, yeast, salmon oil and other ingredients.

How to use Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18kg dog food?

Serve the amount recommended for the dog’s age and expected adult weight, introducing the food gradually.

Precautions

Keep fresh water available and consult your vet in the event of any intolerances or irregular growth.

What is the price of Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18kg, dog food?

Check the price of Winner Plus Winner Plus Canine Junior 18kg dog food at Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me