• Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18Kg , Dog food
-10%

Winner Plus Canine Puppy, 18 kg

SKUWI4055572100180

Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18 kg, dog food, is a complete dry food for puppies and pregnant or lactating bitches. The bag contains 18 kg and contains chicken, omega-3 and omega-6 fatty acids, and a balanced calcium-to-phosphorus ratio. It is marketed as puppy food, dog food and dog feed.

Regular price €71,79 3,99 € / 1kg
Sale price €71,79 Regular price €79,77
You are saving: -€7,98
3,99 € / 1kg
Sold out
Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18Kg , Dog food
Winner Plus Canine Puppy, 18 kg
Regular price €71,79 3,99 € / 1kg
Sale price €71,79 Regular price €79,77
You are saving: -€7,98
3,99 € / 1kg

 

 

Puppy food: what is Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18Kg, dog food?

Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18kg dog food is a complete dry food for puppies and pregnant or lactating bitches. The bag contains 18 kg and is formulated with chicken, omega-3 and omega-6 fatty acids, and a balanced calcium-to-phosphorus ratio. It is complemented by dog food and puppy food.

Benefits and uses

It is tailored to the nutritional needs of growing puppies from the very first weeks.

How to use Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18kg, dog food?

Adjust the portion size according to your dog’s weight and age, as shown in the table on the packaging, and introduce the food gradually.

Precautions

Keep fresh water available. Consult your vet in the event of any intolerances or special dietary requirements.

What is the price of Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18kg, dog food?

Check the price of Winner Plus Winner Plus Canine Puppy 18kg dog food on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me