• Ynsadiet Birch, 40 g
-25%

Ynsadiet Birch, 40 g

SKUYN8412016990015

Ynsadiet birch leaves in a 40 g packet for making a diuretic herbal tea. A single-plant product made from Betula alba.

Regular price €1,89 4,73 € / 100gr
Sale price €1,89 Regular price €2,53
You are saving: -€0,64
4,73 € / 100gr
Sold out
Ynsadiet Birch, 40 g
Ynsadiet Birch, 40 g
Regular price €1,89 4,73 € / 100gr
Sale price €1,89 Regular price €2,53
You are saving: -€0,64
4,73 € / 100gr

 

 

What is Ynsadiet Birch, 40 g?

Ynsadiet birch leaves in a 40 g packet for making a draining herbal tea. A single-plant product made from Betula alba.

What is it used for?

It allows you to prepare a herbal drink made from birch leaves.

Features and benefits

  • Contents: 40 g.
  • Plant ingredient: Betula alba leaves.
  • Sold loose for making tea.

Composition

Birch leaves (Betula alba).

How to use it?

Prepare the herbal tea according to the quantity, temperature and steeping time indicated on the packaging.

Precautions

Consult before use if you are pregnant, breastfeeding, taking diuretic medication, or if you have kidney or heart disease.

What is the price of Ynsadiet Birch, 40 g?

Check the price of Ynsadiet Birch, 40 g at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375