• Ynsadiet Green Nettle, 40 gr
-25%

Ynsadiet Green Nettle, 40 gr

SKUYN8412016991517

Dried green nettle plant for making herbal teas, available in 40 g packs.

Regular price €1,59 3,98 € / 100gr
Sale price €1,59 Regular price €2,12
You are saving: -€0,53
3,98 € / 100gr
Sold out
Ynsadiet Green Nettle, 40 gr
Ynsadiet Green Nettle, 40 gr
Regular price €1,59 3,98 € / 100gr
Sale price €1,59 Regular price €2,12
You are saving: -€0,53
3,98 € / 100gr

 

 

What is Ynsadiet Green Nettle, 40 g?

Dried green nettle plant for making herbal teas, available in a 40 g pack.

The combination of ingredients defines the flavour profile and the ideal time to drink it. The name and packaging allow you to identify the main components and the quantities included, making it easier to compare with other varieties.

Ingredients and flavour profile

  • Key ingredients or components: green nettle.
  • Colour or appearance: green.
  • Packaging: 40 g.

Preparation

Place one tea bag or the recommended amount in a cup, add hot water and leave to infuse for the time recommended on the packaging. Adjust the strength to taste without leaving it to steep for too long.

Storage

Store the product in a cool, dry place, away from strong odours and moisture. Check the full list of ingredients if you have any allergies, intolerances or dietary restrictions.

Nutritional information

Check the list of ingredients, allergens and nutritional information on the packaging. For herbal or spiced infusions, check the specific recommendations if you are pregnant, breastfeeding or taking medication.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375