• Ynsadiet Olivo Leaf, 70 gr
-5%

Ynsadiet Olivo Leaf, 70 gr

SKUYN8412016991487

Dried, chopped olive leaves for making olive tea. 70 g packet from Ynsadiet.

Regular price €1,72 2,46 € / 100gr
Sale price €1,72 Regular price €1,81
You are saving: -€0,09
2,46 € / 100gr
Ynsadiet Olivo Leaf, 70 gr
Ynsadiet Olivo Leaf, 70 gr
Regular price €1,72 2,46 € / 100gr
Sale price €1,72 Regular price €1,81
You are saving: -€0,09
2,46 € / 100gr

 

 

What is Ynsadiet Olive Leaf, 70 g?

Ynsadiet dried plant consisting of olive leaves, in a 70 g pack.

Dried, chopped olive leaves for making an olive leaf infusion. 70 g packet of Ynsadiet.

What is it used for?

It allows you to make a traditional herbal tea from olive leaves.

Benefits and characteristics

  • Single ingredient: olive leaves.
  • Loose leaf format.
  • 70 g packet.

Composition

Olive leaf (Olea europaea).

How should it be used?

Prepare the infusion according to the quantity, steeping time and frequency indicated on the packaging.

Who is it suitable for?

Adults who wish to prepare an olive leaf infusion.

Precautions

Consult your doctor before taking this product if you are taking antihypertensives, antidiabetics or other medication, or if you are pregnant or breastfeeding.

What is the price of Ynsadiet Olive Leaf, 70 g?

Check the price of Ynsadiet Olive Leaf, 70 g on Farmaciasdirect and see what special offers are available before completing your purchase.

Find Ynsadiet Olive Leaf, 70 g on Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375