• Ynsadiet Red Vine Leaves, 50 gr
-5%

Ynsadiet Red Vine Leaves, 50 gr

SKUYN8412016992002

Chopped leaves of Ynsadiet red vine in a 50 g bag for making an infusion. Red vine is traditionally used in preparations to support circulation. This product allows you to prepare a circulation-boosting infusion by following the instructions on the packet.

Regular price €2,74 5,48 € / 100gr
Sale price €2,74 Regular price €2,88
You are saving: -€0,14
5,48 € / 100gr
Ynsadiet Red Vine Leaves, 50 gr
Ynsadiet Red Vine Leaves, 50 gr
Regular price €2,74 5,48 € / 100gr
Sale price €2,74 Regular price €2,88
You are saving: -€0,14
5,48 € / 100gr

 

 

What is Ynsadiet Red Vine Leaves, 50 g?

Chopped Ynsadiet red vine leaves in a 50 g packet for making an infusion.

What is it used for?

Red vine is traditionally used in preparations to support circulation. This product allows you to make a circulation-supporting herbal tea by following the instructions on the packet.

Benefits and characteristics

  • Single plant-based ingredient.
  • Formulated for herbal tea.
  • 50 g sachet.

Composition

Red vine leaves (Vitis vinifera).

How to use

Prepare the infusion using the quantity and steeping time indicated on the packet.

Precautions

Consult a healthcare professional before use if you are pregnant, breastfeeding, unwell or taking medication. Discontinue use if an unexpected reaction occurs.

What is the price of Ynsadiet Red Vine Leaves, 50 g?

Check the price of Ynsadiet Red Vine Leaves, 50 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375