• Ynsadiet Sen Leaf, 40 gr
-25%

Ynsadiet Sen Leaf, 40 gr

SKUYN8412016991814

Ynsadiet senna leaves in 40 g packs for making tea. A plant used as an occasional laxative to aid bowel movement in the short term. Due to its properties, it is also referred to as a natural laxative and a senna-based laxative.

Regular price €1,85 4,63 € / 100gr
Sale price €1,85 Regular price €2,46
You are saving: -€0,61
4,63 € / 100gr
Sold out
Ynsadiet Sen Leaf, 40 gr
Ynsadiet Sen Leaf, 40 gr
Regular price €1,85 4,63 € / 100gr
Sale price €1,85 Regular price €2,46
You are saving: -€0,61
4,63 € / 100gr

 

 

What is Ynsadiet Sen Leaf, 40 g?

Ynsadiet senna leaves in a 40 g pack for making tea. A plant used as an occasional laxative to aid bowel movements in the short term. Due to its properties, it is also referred to as a natural laxative and a senna-based laxative.

What is it used for?

Senna is used as a stimulant laxative for occasional episodes of constipation.

Features and benefits

  • Senna leaves in bulk.
  • 40 g bag.
  • Prepare as an infusion.

Composition

Senna leaves.

How to use it?

Prepare and take only the amount indicated on the packaging, for as short a time as possible.

Precautions

Do not use continuously. Avoid during pregnancy, whilst breastfeeding and in children. Consult a healthcare professional if you experience abdominal pain, nausea, bowel disease or are taking medication.

What is the price of Ynsadiet Sen Leaf, 40 g?

Check the price of Ynsadiet Sen Hoja, 40 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375