• Ynsadiet Chopped Ginger, 70 gr
-25%

Ynsadiet Chopped Ginger, 70 gr

SKUYN8412016990930

Ynsadiet sliced ginger root in a 70 g bag, for making herbal tea and culinary use. Ginger tea has a spicy, aromatic flavour and allows you to prepare hot drinks in adjustable quantities.

Regular price €1,89 2,7 € / 100gr
Sale price €1,89 Regular price €2,53
You are saving: -€0,64
2,7 € / 100gr
Ynsadiet Chopped Ginger, 70 gr
Ynsadiet Chopped Ginger, 70 gr
Regular price €1,89 2,7 € / 100gr
Sale price €1,89 Regular price €2,53
You are saving: -€0,64
2,7 € / 100gr

 

 

What is Ynsadiet Sliced Ginger, 70 g?

Ynsadiet chopped ginger root in a 70 g packet for making herbal tea and culinary use.

What is it used for?

Ginger tea provides a spicy and aromatic flavour, and allows you to prepare hot drinks in adjustable quantities.

Benefits and characteristics

  • Sliced root of Zingiber officinale.
  • For use in herbal teas.
  • 70 g packet.

Composition

Ginger root (Zingiber officinale).

How to use

Prepare up to two infusions a day, following the quantity and brewing time indicated on the packaging.

Precautions

Consult a healthcare professional before use if you are pregnant, breastfeeding, have gallbladder problems or are taking anticoagulants.

What is the price of Ynsadiet Chopped Ginger, 70 g?

Check the price of Ynsadiet Chopped Ginger, 70 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375