• Ynsadiet Syrup Pine + Echinacea Sugar Free, 250 Ml
-19%

Ynsadiet Syrup Pine + Echinacea Sugar Free, 250 Ml

SKUYN8412016375287

Ynsadiet Sugar-Free Pine + Echinacea Syrup is a food supplement in syrup form (250 ml), designed to support the normal functioning of the immune system.

Regular price €12,09 4,84 € / 100ml
Sale price €12,09 Regular price €14,99
You are saving: -€2,90
4,84 € / 100ml
Ynsadiet Syrup Pine + Echinacea Sugar Free, 250 Ml
Ynsadiet Syrup Pine + Echinacea Sugar Free, 250 Ml
Regular price €12,09 4,84 € / 100ml
Sale price €12,09 Regular price €14,99
You are saving: -€2,90
4,84 € / 100ml

 

 

What is Ynsadiet Sugar-Free Pine + Echinacea Syrup, 250 ml?

Ynsadiet Pine + Echinacea Sugar-Free Syrup is a food supplement in syrup form (250 ml), designed to support the normal functioning of the immune system.

It is a supplement designed to support the body’s defences and general wellbeing. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full list of ingredients, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight echinacea and pine, ingredients linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: echinacea, pine.
  • Pack size: 250 ml.

How to take Ynsadiet Sugar-Free Pine + Echinacea Syrup, 250 ml

Measure out the recommended amount using the measuring cup or dosing spoon provided in the pack. Shake well before use where applicable and store the product according to the manufacturer’s instructions once opened.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant or breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375