• Ynsadiet Black Tea, 50 gr
-5%

Ynsadiet Black Tea, 50 gr

SKUYN8412016991852

Ynsadiet black tea leaves in a 50 g packet for making herbal teas. It can be used to make a strongly flavoured drink to enjoy after a meal, in accordance with the product instructions.

Regular price €1,83 3,66 € / 100gr
Sale price €1,83 Regular price €1,93
You are saving: -€0,10
3,66 € / 100gr
Ynsadiet Black Tea, 50 gr
Ynsadiet Black Tea, 50 gr
Regular price €1,83 3,66 € / 100gr
Sale price €1,83 Regular price €1,93
You are saving: -€0,10
3,66 € / 100gr

 

 

What is Ynsadiet Black Tea, 50 g?

Ynsadiet black tea leaves in a 50 g packet for making infusions.

What is it used for?

It allows you to make a strongly flavoured drink to enjoy after a meal, in accordance with the product’s instructions.

Benefits and characteristics

  • Camellia sinensis leaves.
  • Loose leaf format.
  • 50 g bag.

Composition

Black tea leaves (Camellia sinensis).

How to use

Prepare a cup of tea after a meal, following the brewing time indicated on the packet.

Precautions

Contains naturally occurring caffeine. Avoid taking it late in the day if it disturbs your sleep. Consult your doctor if you are pregnant, breastfeeding or sensitive to caffeine.

What is the price of Ynsadiet Black Tea, 50 g?

Check the price of Ynsadiet Black Tea, 50 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratorios Ynsadiet S.L. Supplier's address: C/ de la Sierra de Guadarrama, 16, 28970 Humanes de MadridMobile phone: +34 916 040 375