• Ysonut Glutavance , 150 g
-16%

Ysonut Glutavance , 150 g

SKUYS8412181419205

A 150 g powdered supplement containing L-glutamine, zinc and vitamin D. The glutamine powder dissolves in water. Zinc contributes to normal protein synthesis and, together with vitamin D, to the functioning of the immune system.

Regular price €27,80 18,53 € / 100gr
Sale price €27,80 Regular price €32,91
You are saving: -€5,11
18,53 € / 100gr
Ysonut Glutavance , 150 g
Ysonut Glutavance , 150 g
Regular price €27,80 18,53 € / 100gr
Sale price €27,80 Regular price €32,91
You are saving: -€5,11
18,53 € / 100gr

 

 

What is Ysonut Glutavance, 150 g?

A 150 g powdered supplement containing L-glutamine, zinc and vitamin D.

What is it used for?

The glutamine powder dissolves in water. Zinc contributes to normal protein synthesis and, together with vitamin D, to the functioning of the immune system.

Benefits and features

  • Adjustable dose of 2.5 to 5 g per day.
  • Neutral flavour with a slight hint of lemon.
  • No allergens declared on the product information sheet.

Composition

L-glutamine, maltodextrin, citric acid, natural lemon flavouring, steviol glycosides, zinc sulphate and vitamin D (as cholecalciferol).

How to use

Dissolve 2.5 g in 100 ml of water or 5 g in 200 ml. Mix and consume immediately.

Precautions

Do not exceed the amount indicated on the packaging. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, ill or taking medication.

What is the price of Ysonut Glutavance, 150 g?

Check the price of Ysonut Glutavance, 150 g, on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me