CINFA
Collection:

CINFA

  • Optiben Dry Eye Drops Dry Eye Drops 20 Ampoules Single dose
    -28%

    Optiben Dry Eye Drops Dry Eye Drops 20 Ampoules Single dose

    Regular price €7,40 0,37 € / 1ud
    Sale price €7,40 Regular price €10,27
    You are saving: -€2,87
    0,37 € / 1ud
  • Optiben Cleansing Wipes 30 units
    -11%

    Optiben Cleansing Wipes 30 units

    Regular price €11,20 0,37 € / 1ud
    Sale price €11,20 Regular price €12,60
    You are saving: -€1,40
    0,37 € / 1ud
  • Cinfa Physiological Solution Single Dose 5 ml 40 units
    -17% Promo FD

    Cinfa Physiological Solution Single Dose 5 ml 40 units

    Regular price €7,30 0,18 € / 1ud
    Sale price €7,30 Regular price €8,80
    You are saving: -€1,50
    0,18 € / 1ud
  • Cinfa Ns Femibiotic 30 capsules
    -6%

    Cinfa Ns Femibiotic 30 capsules

    Regular price €18,40 0,61 € / 1ud
    Sale price €18,40 Regular price €19,58
    You are saving: -€1,18
    0,61 € / 1ud
  • Cinfa Ns Florabiotic Instant 8 sachets
    -7%

    Cinfa Ns Florabiotic Instant 8 sachets

    Regular price €11,40 1,43 € / 1ud
    Sale price €11,40 Regular price €12,21
    You are saving: -€0,81
    1,43 € / 1ud
  • Cinfa Ns Vitans Collagen 30 sachets
    -8%

    Cinfa Ns Vitans Collagen 30 sachets

    Regular price €24,30 0,81 € / 1ud
    Sale price €24,30 Regular price €26,32
    You are saving: -€2,02
    0,81 € / 1ud
  • Cinfa Respimar Decongestant 120 ml
    -7% Promo FD

    Cinfa Respimar Decongestant 120 ml

    Regular price €12,70 10,58 € / 100ml
    Sale price €12,70 Regular price €13,68
    You are saving: -€0,98
    10,58 € / 100ml
  • Cinfa Respimar Decongestant Go 30 ml
    -9% Promo FD

    Cinfa Respimar Decongestant Go 30 ml

    Regular price €7,70 25,67 € / 100ml
    Sale price €7,70 Regular price €8,50
    You are saving: -€0,80
    25,67 € / 100ml
  • Cinfa Respimar Cleansing And Hydration 120 ml
    -17%

    Cinfa Respimar Cleansing And Hydration 120 ml

    Regular price €10,00 8,33 € / 100ml
    Sale price €10,00 Regular price €12,00
    You are saving: -€2,00
    8,33 € / 100ml
  • Cinfa Respimar Paediatric 120 ml
    -26% Promo FD

    Cinfa Respimar Paediatric 120 ml

    Regular price €10,30 8,58 € / 100ml
    Sale price €10,30 Regular price €14,00
    You are saving: -€3,70
    8,58 € / 100ml
  • Cinfa Ns Digestconfort Lactoben Forte 60 tablets
    -15%

    Cinfa Ns Digestconfort Lactoben Forte 60 tablets

    Regular price €19,70 0,33 € / 1ud
    Sale price €19,70 Regular price €23,16
    You are saving: -€3,46
    0,33 € / 1ud
  • Cinfa Ns Florabiotic 30 capsules
    -9% Promo FD

    Cinfa Ns Florabiotic 30 capsules

    Regular price €18,50 0,62 € / 1ud
    Sale price €18,50 Regular price €20,25
    You are saving: -€1,75
    0,62 € / 1ud
  • Cinfa Ns Lactoben Disp 50 tablets
    -6%

    Cinfa Ns Lactoben Disp 50 tablets

    Regular price €11,00 0,22 € / 1ud
    Sale price €11,00 Regular price €11,68
    You are saving: -€0,68
    0,22 € / 1ud
  • Ns Digestconfort Gases 60 tablets
    -18%

    Ns Digestconfort Gases 60 tablets

    Regular price €9,80 0,16 € / 1ud
    Sale price €9,80 Regular price €12,00
    You are saving: -€2,20
    0,16 € / 1ud
  • Nutritional System Lipoless, 60 tablets
    -16%

    Nutritional System Lipoless, 60 tablets

    Regular price €25,60 0,43 € / 1ud
    Sale price €25,60 Regular price €30,32
    You are saving: -€4,72
    0,43 € / 1ud
  • Cinfa Hemosan Wipes 60 units
    -18%

    Cinfa Hemosan Wipes 60 units

    Regular price €6,70
    Sale price €6,70 Regular price €8,19
    You are saving: -€1,49
  • Cinfa Ns Melatonin Chewable Orange 1.95 mg 30 tablets
    -5% Promo FD

    Cinfa Ns Melatonin Chewable Orange 1.95 mg 30 tablets

    Regular price €11,30 0,38 € / 1ud
    Sale price €11,30 Regular price €11,89
    You are saving: -€0,59
    0,38 € / 1ud
  • Cinfa Ns Vitans Magnesium 15 effervescent tablets
    -9%

    Cinfa Ns Vitans Magnesium 15 effervescent tablets

    Regular price €4,80 0,32 € / 1ud
    Sale price €4,80 Regular price €5,26
    You are saving: -€0,46
    0,32 € / 1ud
  • Cinfa Ns Vitans Vitality A-Z 30 tablets
    -8% Promo FD

    Cinfa Ns Vitans Vitality A-Z 30 tablets

    Regular price €10,90 0,36 € / 1ud
    Sale price €10,90 Regular price €11,79
    You are saving: -€0,89
    0,36 € / 1ud
  • Cinfa Ns Vitans Energy+ Effervescent 20 tablets
    -16%

    Cinfa Ns Vitans Energy+ Effervescent 20 tablets

    Regular price €8,00 0,4 € / 1ud
    Sale price €8,00 Regular price €9,47
    You are saving: -€1,47
    0,4 € / 1ud
  • Cinfa Ns Vitans Vitamin C+ Effervescent Tablets 20 tablets
    -6%

    Cinfa Ns Vitans Vitamin C+ Effervescent Tablets 20 tablets

    Regular price €5,20 0,26 € / 1ud
    Sale price €5,20 Regular price €5,54
    You are saving: -€0,34
    0,26 € / 1ud
  • Cinfa Ns Suerobiotic 6 sachets
    -21%

    Cinfa Ns Suerobiotic 6 sachets

    Regular price €11,80 1,97 € / 1ud
    Sale price €11,80 Regular price €14,95
    You are saving: -€3,15
    1,97 € / 1ud
  • Cinfa Digestconfort Infusion 20 sachets
    -10%

    Cinfa Digestconfort Infusion 20 sachets

    Regular price €5,00 0,25 € / 1ud
    Sale price €5,00 Regular price €5,58
    You are saving: -€0,58
    0,25 € / 1ud
  • Cinfa Ns Vitans Magnesium Citrate +400 10 effervescent tablets
    -15%

    Cinfa Ns Vitans Magnesium Citrate +400 10 effervescent tablets

    Regular price €9,10 0,91 € / 1ud
    Sale price €9,10 Regular price €10,74
    You are saving: -€1,64
    0,91 € / 1ud
  • Nutritional System Lipocarbo Bi-Effect, 60 tablets
    -8% Promo FD

    Nutritional System Lipocarbo Bi-Effect, 60 tablets

    Regular price €25,90 0,43 € / 1ud
    Sale price €25,90 Regular price €28,00
    You are saving: -€2,10
    0,43 € / 1ud
  • Cinfa Physiological Solution 5 ml 20 Single Doses
    -11%

    Cinfa Physiological Solution 5 ml 20 Single Doses

    Regular price €4,80 0,24 € / 1ud
    Sale price €4,80 Regular price €5,37
    You are saving: -€0,57
    0,24 € / 1ud
  • Magnesia Cinfa 2.4 g 14 Sachets Oral Suspension
    -10%

    Magnesia Cinfa 2.4 g 14 Sachets Oral Suspension

    Regular price €7,19 299,58 € / 100gr
    Sale price €7,19 Regular price €7,99
    You are saving: -€0,80
    299,58 € / 100gr
  • Magnesia Cinfa 200 mg/ml Oral Suspension 260 ml
    -10%

    Magnesia Cinfa 200 mg/ml Oral Suspension 260 ml

    Regular price €6,39 2,46 € / 100ml
    Sale price €6,39 Regular price €7,10
    You are saving: -€0,71
    2,46 € / 100ml
  • Lipodrevit Complex 4 450 Ml
    -7% Promo FD

    Lipodrevit Complex 4 450 Ml

    Regular price €20,90 4,64 € / 100ml
    Sale price €20,90 Regular price €22,54
    You are saving: -€1,64
    4,64 € / 100ml
  • Digestconfort Heartburn 30 Tablets
    -7% Promo FD

    Digestconfort Heartburn 30 Tablets

    Regular price €10,40 0,35 € / 1ud
    Sale price €10,40 Regular price €11,16
    You are saving: -€0,76
    0,35 € / 1ud

What is Cinfa?

Cinfa is a pharmaceutical laboratory with 49 years of experience in the creation of medicines, as well as others for health care, being one of the first in sales in Spain, which guarantees its quality and experience. One of Cinfa 's values is that it has a complete range of products for a wide variety of prescription and non-prescription purposes, including medicines, self-care products and dermo-pharmaceutical treatments, among others, which can be found in its subsidiary brands or under the Cinfa brand name.

What health products does Cinfa offer?

Cinfa' s parent range of products includes over-the-counter medicines and other solutions for general health care. Among the former, Ibufen stands out with the active Ibuprofen formula, in tablet or topical cream format, whose analgesic effect relieves external and local pain, whether muscular or joint, resulting from contusions, strains or contractures, among others. It is not recommended to apply its cream version on open wounds or skin with eczema and always read its leaflet before it is ingested or applied to the skin.

Next, we can talk about the Pharmagrip range. Its products are indicated to alleviate symptoms derived from flu or catarrhal processes that involve moderate pain, as well as changes in body temperature and nasal congestion. They can be taken by adolescents from 12 years of age and it is preferable to consult a doctor. It is available in capsules or in a Forte version with the active formula of Paracetamol and other active ingredients in effervescent sachets to act quickly on the first symptoms of the flu or a cold.

Cinfa is also concerned about people's intestinal transit. To this end, it has created Glycilax Adultos enemas that relieve transitory and occasional constipation with a quick application, since thanks to its glycerol composition, it softens the stool and locally irritates it to contribute to intestinal movement. Another medicine concerned with this specific problem is Plantax, which is administered orally and is made up of different plants that act by coating the faeces accumulated in the intestine and, on contact with water, promote bowel movement. In addition to its laxative effects, it can produce satiety thanks to its mucilages which have a great capacity to capture water from the gastrointestinal juices.

It is also concerned with the problems of tiredness and drowsiness of its users, providing them with Cinfamar caffeine tablets, whose active substances dimenhydrinate and caffeine stimulate the nervous system to activate, as well as being effective as a preventative treatment of fatigue and drowsiness. The active substances dimenhydrinate and caffeine stimulate the nervous system to activate, as well as being effective as a preventive treatment for the symptoms of motion sickness, including nausea and dizziness, and can be taken from the age of 12. Among the health products, we can also mention Cinfa hydrogen peroxide and Cinfa alcohols for disinfecting wounds caused by trauma, which are available in different sizes. These products have antifungal and bactericidal properties that prevent the proliferation of the agents that cause the appearance of infections in wounds. These and other Cinfa products are available at Farmaciasdirect and you should consult your doctor before taking them.

For whom are other Cinfa products intended?

In addition, Cinfa also cares about the daily health of other people who, for example, are trying to lose weight or suffer from sugar problems. For them, Cinfa has created Dols Sweeteners , in liquid or tablet form, based on sodium cyclamate and saccharin, so that they can safely sweeten their coffees, teas and desserts. Another product is Elbel Lip Protector with strawberry aroma and a sun protection factor of 6, which is ideal for use at all times of the year and has moisturising agents such as Vitamin E to improve its protective capacity on the lips.

Among these, for example, the Optiben ophthalmological range is worth mentioning, which is made up of different products designed to take care of both eye health and the optical accessories that are so common nowadays. Among these ophthalmological solutions we can find the one for eye irritation, which contains chamomile in its composition, making it ideal for relieving the sensation of dry eyes and minor irritations and includes a 90-day treatment; or the Optiben Repair single-dose products containing sodium hiluronate and vegetable extracts that relieve dry eyes and are suitable for use with contact lenses.

Among these, we can also mention Cinfa's dual-use wipes, which are indicated at a warm temperature for eye cleansing and are used in the case of secretions or occlusions that occur in the tear duct of the eye, or at a cold temperature if the eye is inflamed. Its solution contains hyaluronic acid to restore eye health and chamomile which has soothing effects.

Where to buy Cinfa products?

Cinfa offers different solutions to the most common health problems or for specific times of the year when the body is more prone to illness. On the Farmaciasdirect website, you can buy Cinfa products with all the guarantees of choosing one of the best pharmaceutical laboratories of the moment.