• Akytania Akytania Repairing Mask 250Ml.
-14%

Akytania Akytania Repairing Mask 250Ml.

SKUAK8430190067217

Akytania Absolute Repair Restorative Hair Mask 250 ml is a hair mask containing hydrolysed keratin and seaweed extracts. It is applied from the mid-lengths to the ends to condition dry or damaged hair.

Regular price €17,40 6,96 € / 100ml
Sale price €17,40 Regular price €20,15
You are saving: -€2,75
6,96 € / 100ml
Sold out
Akytania Akytania Repairing Mask 250Ml.
Akytania Akytania Repairing Mask 250Ml.
Regular price €17,40 6,96 € / 100ml
Sale price €17,40 Regular price €20,15
You are saving: -€2,75
6,96 € / 100ml

 

 

What is Akytania Akytania Repairing Hair Mask 250ml?

Akytania Akytania Repairing Hair Mask 250ml is a 250ml Akytania Absolute Repair hair mask. It is designed to add softness and nourishment to different hair types.

Repairing hair mask

  • Hydrolysed keratin.
  • Extracts of Chondrus crispus, Alaria esculenta and Inula crithmoides seaweeds.
  • Rinse-out formula and 250 ml bottle.

How to use

Apply to washed, damp hair, from mid-lengths to ends. Leave on for three to five minutes, then rinse thoroughly with plenty of water.

Who is it suitable for?

Dry, coloured, curly or damaged hair in need of intensive conditioning care.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and rinse immediately if contact occurs. Discontinue use if scalp irritation occurs.

What is the price of Akytania Akytania Repairing Mask 250ml?

Check the price of Akytania Akytania Repairing Hair Mask 250ml on Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me