• Alkalineca Puriphy, 60 Ml
-35%

Alkalineca Puriphy, 60 Ml

SKUAL8437013941044

Alkalineca Puriphy, 60 ml, is a liquid mineral preparation in drop form for adjusting the pH of water. The 60 ml bottle is sufficient to treat approximately 200 litres. Add 6 drops per litre to achieve a pH of up to 9.5. Within its category, it is classified as alkaline.

Regular price €34,60 57,67 € / 100ml
Sale price €34,60 Regular price €53,33
You are saving: -€18,73
57,67 € / 100ml
Alkalineca Puriphy, 60 Ml
Alkalineca Puriphy, 60 Ml
Regular price €34,60 57,67 € / 100ml
Sale price €34,60 Regular price €53,33
You are saving: -€18,73
57,67 € / 100ml

 

 

Alkaline: What is Alkalineca Puriphy, 60 ml?

Alkalineca Puriphy, 60 ml is a liquid mineral preparation in drop form for adjusting the pH of water. The 60 ml bottle is sufficient to treat approximately 200 litres. Add 6 drops per litre to achieve a pH of up to 9.5.

What is it used for?

Its main use is as a liquid mineral preparation in drop form for adjusting the pH of water.

Composition and characteristics

Deionised water, potassium carbonate, sodium bicarbonate and potassium hydroxide.

How to use Alkalineca Puriphy, 60 ml?

Add the drops to the water in the quantity indicated on the packaging and stir before drinking.

Precautions and storage

Do not exceed the recommended dose. Keep the bottle tightly closed and out of the reach of children.

What is the price of Alkalineca Puriphy, 60 ml?

Check the price of Alkalineca Puriphy, 60 ml on Farmaciasdirect and see what special offers are available before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me