• Alpha Herbal Salts From Epson 250Gr.
-30% Promo FD

Alpha Herbal Salts From Epson 250Gr.

SKUAL8436571910516

Alfa Herbal Epsom Salt 250 g is a 250 g pack of Alfa Herbal Epsom salt. Epsom salt is known as magnesium sulphate; use the Epsom crystals only as directed on the packaging.

Regular price €16,00 6,4 € / 100gr
Sale price €16,00 Regular price €22,78
You are saving: -€6,78
6,4 € / 100gr
Alpha Herbal Salts From Epson 250Gr.
Alpha Herbal Salts From Epson 250Gr.
Regular price €16,00 6,4 € / 100gr
Sale price €16,00 Regular price €22,78
You are saving: -€6,78
6,4 € / 100gr

 

 

What is Alfa Herbal Epsom Salt 250g and what is it used for?

Alfa Herbal Epsom Salt 250 g is a 250 g pack of Alfa Herbal Epsom salt. Epsom salt is magnesium sulphate; use the Epsom crystals only as directed on the packaging.

Features and benefits

  • 250 g pack.
  • The identified ingredient is magnesium sulphate.
  • The packaging must specify whether the intended use is for external application or for consumption.

Composition

Magnesium sulphate.

How is it used?

Strictly follow the quantity and method of administration indicated on the label of the product received. For external use, dissolve in water and rinse the skin afterwards.

Precautions

Do not ingest the product unless expressly indicated on the packaging and under medical supervision. Seek advice if you have kidney disease, are pregnant, breastfeeding or taking medication.

What is the price of Alfa Herbal Epson’s Salt 250g?

Buy Alfa Herbal Epson Salts 250g from Farmaciasdirect and check the specified format before adding it to your basket.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me