• Alvita Repairing Detox Shampoo, 400 ml
-15%

Alvita Repairing Detox Shampoo, 400 ml

SKUAL5055382308232

A 400 ml shampoo for cleansing dry or damaged hair as part of a restorative hair care routine. It is part of the Alvita shampoo range, alongside the restorative shampoo and detox shampoo.

Regular price €4,70 1,18 € / 100ml
Sale price €4,70 Regular price €5,55
You are saving: -€0,85
1,18 € / 100ml
Alvita Repairing Detox Shampoo, 400 ml
Alvita Repairing Detox Shampoo, 400 ml
Regular price €4,70 1,18 € / 100ml
Sale price €4,70 Regular price €5,55
You are saving: -€0,85
1,18 € / 100ml

 

 

What is Alvita Repairing Detox Shampoo, 400 ml?

A 400 ml shampoo for cleansing dry or damaged hair and as part of a repair routine. It is related to Alvita shampoo.

What is it used for?

It helps remove impurities whilst leaving the hair feeling soft. It is similar to a repairing shampoo.

Benefits and features

  • Contains apple and ginseng extracts, aloe vera and panthenol.
  • It is designed for dry or damaged hair.
  • Its 400 ml size is practical for regular use.
  • The packaging makes it easy to find this type of product. It is used in conjunction with a detox shampoo.

How to use it?

Apply to wet hair, massage until a lather forms, then rinse thoroughly with plenty of water.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Discontinue use if irritation occurs and keep out of the reach of children.

What is the price of Alvita Repairing Detox Shampoo, 400 ml?

Check the price of Alvita Detox Repair Shampoo, 400 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me