• Atache Oil Sk Purifying Mask Mask 200Ml.
-14% Promo FD

Atache Oil Sk Purifying Mask Mask 200Ml.

SKUAT8430795002552

A 200 ml purifying face mask for oily or acne-prone skin. It contains kaolin, zinc oxide and sulphur for deep cleansing. Due to its properties, it is also known as a purifying mask.

Regular price €34,40 17,2 € / 100ml
Sale price €34,40 Regular price €39,95
You are saving: -€5,55
17,2 € / 100ml
Atache Oil Sk Purifying Mask Mask 200Ml.
Atache Oil Sk Purifying Mask Mask 200Ml.
Regular price €34,40 17,2 € / 100ml
Sale price €34,40 Regular price €39,95
You are saving: -€5,55
17,2 € / 100ml

 

 

What is the Atache Oil Sk Purifying Mask 200 ml?

A 200 ml purifyingface mask for oily or acne-prone skin. It contains kaolin, zinc oxide and sulphur for deep cleansing. Due to its properties, it is also known as a purifying mask.

What is it used for?

It helps remove dirt and excess sebum from the skin’s surface.

Features and benefits

  • Suitable for oily, combination or congested skin.
  • Proven active ingredients: kaolin, zinc oxide, bio-sulphur, allantoin and bisabolol.
  • 200 ml professional-size bottle.

How to use

Apply a thin layer, avoiding the eyes and mouth, leave on for 20 minutes and remove with soft sponges and warm water. Use two or three times a week.

Precautions

For external use only. Avoid damaged skin and discontinue use if severe irritation occurs. Keep away from the eyes and mucous membranes.

What is the price of the Atache Oil Sk Purifying Mask 200 ml?

Check the price of the Atache Oil Sk Purifying Mask 200ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me