• Beauterra Capillary Fortifying Shampoo , 750 ml
-21%

Beauterra Capillary Fortifying Shampoo , 750 ml

SKUBE3770008167049

BeauTerra Fortifying Shampoo 750 ml is a gentle shampoo for fragile, brittle or lacklustre hair. It contains rosemary extract and plant-based keratin. It cleanses without weighing the hair down, helps to strengthen the hair fibre and leaves the hair supple. This fortifying shampoo contains 90% naturally derived ingredients and is suitable for the whole family aged 10 and over.

 

Regular price €10,60 1,41 € / 100ml
Sale price €10,60 Regular price €13,50
You are saving: -€2,90
1,41 € / 100ml
Beauterra Capillary Fortifying Shampoo , 750 ml
Beauterra Capillary Fortifying Shampoo , 750 ml
Regular price €10,60 1,41 € / 100ml
Sale price €10,60 Regular price €13,50
You are saving: -€2,90
1,41 € / 100ml

 

 

What is BeauTerra Fortifying Shampoo 750 ml?

BeauTerra FortifyingShampoo is a hair cleanser for fragile, brittle or lacklustre hair. It comes in a 750 ml pump bottle.

What is this gentle shampoo used for?

It cleanses the hair and scalp without leaving it feeling weighed down. Its active ingredients help to strengthen the hair fibre, reduce breakage caused by fragility and maintain the hair’s suppleness.

Benefits of the fortifying shampoo

  • Removes dirt with a lather that rinses away with water.
  • Helps reduce the brittle appearance of weakened hair.
  • Adds softness and shine without weighing the hair down.
  • Protects the hair fibre against everyday external aggressions.

Verified active ingredients and characteristics

Contains rosemary extract and plant-based keratin. The brand states that 90 per cent of the ingredients are of natural origin, with no ingredients of animal origin. It also confirms that the product has been dermatologically tested and is manufactured in France.

How do you use BeauTerra Shampoo?

  1. Apply to wet hair and scalp.
  2. Work into a lather and massage into the scalp.
  3. Leave on for two minutes.
  4. Rinse thoroughly with plenty of water.

Who is it suitable for?

It is designed for hair that is weakened, brittle or looking tired. It can be used by the whole family aged 10 and over.

Precautions for use

Avoid contact with the eyes. If contact occurs, rinse immediately with plenty of water.

What is the price of BeauTerra Fortifying Shampoo 750 ml?

Check the price of BeauTerra Fortifying Shampoo 750 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

 

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me