• Bioserum Herbetom 4 Gc , 250 ml
-19%

Bioserum Herbetom 4 Gc , 250 ml

SKUBI8427268070040

Herbetom 4 Gc BioSerum, 250 ml, is a liquid supplement for digestive health. The 250 ml bottle contains a blend of cabbage and aloe vera juices, plant extracts, essential oils and vitamins. It is marketed as a digestive aid.

Regular price €14,30 5,72 € / 100ml
Sale price €14,30 Regular price €17,66
You are saving: -€3,36
5,72 € / 100ml
Bioserum Herbetom 4 Gc , 250 ml
Bioserum Herbetom 4 Gc , 250 ml
Regular price €14,30 5,72 € / 100ml
Sale price €14,30 Regular price €17,66
You are saving: -€3,36
5,72 € / 100ml

 

 

Digestive health: what is BioSérum Herbetom 4 Gc, 250 ml?

BioSérum Herbetom 4 Gc, 250 ml is a liquid supplement for digestive health. The 250 ml bottle combines cabbage and aloe vera juices, plant extracts, essential oils and vitamins.

Benefits and uses

Ginger and dandelion form part of a combination designed to aid digestion after heavy meals.

Composition and characteristics

Water, fructose, cabbage and aloe vera juices, rutin, fenugreek, alfalfa, dandelion, ginger, liquorice, cinnamon and peppermint oils, and vitamins A, B and C.

How to use BioSérum Herbetom 4 Gc, 250 ml?

Take 10 ml before the two main meals. Shake well before use.

Precautions

Contains liquorice. Consult your doctor if you have high blood pressure, are pregnant or breastfeeding, or are taking any medication.

What is the price of BioSérum Herbetom 4 Gc, 250 ml?

Check the price of BioSérum Herbetom 4 Gc, 250 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me