• Brit Care Cat Senior Weight Control 2Kg for Cats
-10%

Brit Care Cat Senior Weight Control 2Kg for Cats

SKUBR8595602540945

Brit Care grain-free senior cat food for cats over seven years old, including neutered cats, in a 2 kg bag. It contains chicken as the main source of animal protein and fibre to support weight management in older cats.

Regular price €15,05 7,53 € / 1kg
Sale price €15,05 Regular price €16,70
You are saving: -€1,65
7,53 € / 1kg
Sold out
Brit Care Cat Senior Weight Control 2Kg for Cats
Brit Care Cat Senior Weight Control 2Kg for Cats
Regular price €15,05 7,53 € / 1kg
Sale price €15,05 Regular price €16,70
You are saving: -€1,65
7,53 € / 1kg

 

 

What is Brit Care Cat Senior Weight Control 2kg for Cats?

Brit Care grain-free senior cat food for cats over seven years old, including neutered cats, in a 2 kg bag.

What is it for?

It provides chicken as the main source of animal protein and fibre to support weight management in older cats.

Benefits and features

  • 27% dehydrated chicken and 26% fresh chicken.
  • 34% protein and 15% fat.
  • With psyllium, salmon oil and L-carnitine.

Composition

Dehydrated chicken 27 per cent, fresh chicken 26 per cent, peas 22 per cent, apple 9 per cent, chicken fat 4 per cent, yeast 3 per cent, psyllium 2 per cent, salmon oil 2 per cent, chicken liver 2 per cent, linseed 1 per cent, plants, minerals, prebiotics and inactivated L. acidophilus.

How to use

Serve the daily portion shown in the table according to your dog’s weight and body condition. Introduce the food gradually.

Precautions

For animal use only. Always provide fresh water and consult your vet regarding weight loss targets.

What is the price of Brit Care Cat Senior Weight Control 2kg for Cats?

Check the price of Brit Care Cat Senior Weight Control 2kg for Cats at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me