• Brit Care Cat Sterilised Sensitive 2Kg for Cats

Brit Care Cat Sterilised Sensitive 2Kg for Cats

SKUBR8595602540761

Brit Care Cat Sterilised Sensitive 2kg for Cats is a complete, grain-free cat food for adult sterilised cats with sensitive stomachs. The 2kg bag uses fresh and dehydrated rabbit as its main sources of protein. It is marketed as cat food for sterilised cats and grain-free cat food for sterilised cats.

Regular price €14,24 7,12 € / 1kg
Sale price €14,24 Regular price €14,24
You are saving: -€0,00
7,12 € / 1kg
Sold out
Brit Care Cat Sterilised Sensitive 2Kg for Cats
Brit Care Cat Sterilised Sensitive 2Kg for Cats
Regular price €14,24 7,12 € / 1kg
Sale price €14,24 Regular price €14,24
You are saving: -€0,00
7,12 € / 1kg

 

 

Cat food for neutered cats: what is Brit Care Cat Sterilised Sensitive 2kg?

Brit Care Cat Sterilized Sensitive 2kg for Cats is a complete, grain-free cat food for adult neutered cats with sensitive stomachs. The 2kg bag uses fresh and dehydrated rabbit as its main sources of protein. It is a complete , grain-free cat food for neutered cats.

Benefits and uses

It contains salmon oil, psyllium, prebiotics and herbs, all formulated specifically for neutered cats.

Composition and characteristics

Fresh rabbit 26%, dehydrated rabbit 26%, peas 16%, chickpeas 10%, poultry fat, apple, salmon oil, yeast, psyllium, linseed and prebiotics.

How to use Brit Care Cat Sterilised Sensitive 2kg for Cats?

Adjust the portion size according to your cat’s weight and activity level, and introduce the food gradually.

Precautions

Keep fresh water available. Consult your vet in the event of urinary or digestive problems.

What is the price of Brit Care Cat Sterilized Sensitive 2kg for Cats?

Check the price of Brit Care Cat Sterilized Sensitive 2kg for Cats on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me