• Brit Care Cat Sterilized Urinary Health 2Kg for Cats
-10%

Brit Care Cat Sterilized Urinary Health 2Kg for Cats

SKUBR8595602540730

Brit Care Cat Sterilised Urinary Health 2kg for Cats is a complete, grain-free food for adult neutered cats. The 2kg bag contains 52 per cent fresh and dehydrated chicken. It is marketed as food for neutered cats, cat food, and food for neutered cats.

Regular price €15,66 7,83 € / 1kg
Sale price €15,66 Regular price €17,40
You are saving: -€1,74
7,83 € / 1kg
Sold out
Brit Care Cat Sterilized Urinary Health 2Kg for Cats
Brit Care Cat Sterilized Urinary Health 2Kg for Cats
Regular price €15,66 7,83 € / 1kg
Sale price €15,66 Regular price €17,40
You are saving: -€1,74
7,83 € / 1kg

 

 

Cat food for neutered cats: what is Brit Care Cat Sterilised Urinary Health 2kg for Cats?

Brit Care Cat Sterilized Urinary Health 2kg for Cats is a complete, grain-free food for adult neutered cats. The 2kg bag contains 52% fresh and dehydrated chicken. It is a complete cat food for neutered cats.

Benefits and uses

The recipe includes controlled levels of magnesium and L-methionine to support urinary health.

Composition and characteristics

Chicken 52 per cent (26 per cent fresh and 26 per cent dehydrated), yellow peas 18 per cent, chickpeas 8 per cent and other ingredients in the recipe.

How to use Brit Care Cat Sterilised Urinary Health 2kg for Cats?

Serve the recommended portion based on your cat’s weight and activity level, and introduce the food gradually.

Precautions

Keep fresh water available. Consult your vet if your cat shows any urinary symptoms or signs of kidney disease.

What is the price of Brit Care Cat Sterilized Urinary Health 2kg for Cats?

Check the price of Brit Care Cat Sterilised Urinary Health 2kg for Cats at Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me