• Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2Kg for Cats
-15%

Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2Kg for Cats

SKUBR8595602540792

Brit Care Cat Sterilised Weight Control 2kg for Cats is a complete, grain-free food for sterilised adult cats. The 2 kg bag contains 26% fresh duck, 26% dehydrated turkey, peas, chickpeas, apple, salmon oil and fibre. Its main features relate to cat food, neutered cats and food for neutered cats.

Regular price €15,78 7,89 € / 1kg
Sale price €15,78 Regular price €18,46
You are saving: -€2,68
7,89 € / 1kg
Sold out
Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2Kg for Cats
Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2Kg for Cats
Regular price €15,78 7,89 € / 1kg
Sale price €15,78 Regular price €18,46
You are saving: -€2,68
7,89 € / 1kg

 

 

Cat food: what is Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2kg for Cats?

Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2kg for Cats is a complete, grain-free food for adult neutered cats. The 2 kg bag contains 26% fresh duck, 26% dehydrated turkey, peas, chickpeas, apple, salmon oil and fibre. It also incorporates aspects relevant to neutered cats and neutered cat food.

Benefits and uses

The combination of protein, fibre and salmon oil is designed to aid weight control following neutering.

Composition and characteristics

Fresh duck 26 per cent, dehydrated turkey 26 per cent, yellow peas 16 per cent, chickpeas 10 per cent, dried apple 7 per cent, poultry fat, salmon oil and other ingredients.

How to use Brit Care Cat Sterilised Weight Control 2kg for Cats?

Adjust the portion size according to your cat’s weight and body condition, and introduce the food gradually.

Precautions

Keep fresh water available. Consult your vet if your cat is overweight or has a urinary condition.

What is the price of Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2kg for Cats?

Check the price of Brit Care Cat Sterilized Weight Control 2kg for Cats at Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me