• Brit Care Cat Sterilized Weight Control 7Kg for Cats
-10%

Brit Care Cat Sterilized Weight Control 7Kg for Cats

SKUBR8595602540785

Cereal-free cat food for neutered adult cats. This Brit Care cat food for neutered cats combines fresh duck and turkey in a 7 kg bag.

Regular price €43,85 6,26 € / 1kg
Sale price €43,85 Regular price €48,72
You are saving: -€4,87
6,26 € / 1kg
Sold out
Brit Care Cat Sterilized Weight Control 7Kg for Cats
Brit Care Cat Sterilized Weight Control 7Kg for Cats
Regular price €43,85 6,26 € / 1kg
Sale price €43,85 Regular price €48,72
You are saving: -€4,87
6,26 € / 1kg

 

 

What is Brit Care Cat Sterilized Weight Control 7kg for Cats?

Brit Care Grain-Free Sterilized Weight Control complete dry food for adult neutered cats, in a 7 kg bag.

Grain-freecat food for neutered adult cats. This Brit Care neutered cat food combines fresh duck and turkey in a 7 kg bag.

What is it for?

It is intended for the daily feeding of neutered cats requiring weight control.

Benefits and features

  • A grain-free recipe with fresh duck and turkey.
  • Dry kibble for neutered adult cats.
  • 7 kg pack for long-term use.

How should it be used?

Serve the daily portion indicated on the packaging according to your cat’s weight and activity level. Introduce the food gradually and always leave fresh water available.

Who is it suitable for?

Neutered adult cats requiring a complete diet designed for weight management.

Precautions

Store the unopened bag in a cool, dry place. Adjust the portion size in consultation with your vet if your cat has a medical condition.

What is the price of Brit Care Cat Sterilised Weight Control 7kg for Cats?

Check the price of Brit Care Cat Sterilised Weight Control 7kg for Cats on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Find Brit Care Cat Sterilized Weight Control 7kg for Cats at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me