• Brit Care Dog Functional Snack Light Rabbit 150Gr for Dogs
-22%

Brit Care Dog Functional Snack Light Rabbit 150Gr for Dogs

SKUBR8595602539956

Brit Care Light functional dog treats with rabbit, in a 150 g bag, designed as a treat to be used as part of a weight management programme.

Regular price €3,30 22,0 € / 1kg
Sale price €3,30 Regular price €4,21
You are saving: -€0,91
22,0 € / 1kg
10% off
on selected products.
Valid until 5 October.
Brit Care Dog Functional Snack Light Rabbit 150Gr for Dogs
Brit Care Dog Functional Snack Light Rabbit 150Gr for Dogs
Regular price €3,30 22,0 € / 1kg
Sale price €3,30 Regular price €4,21
You are saving: -€0,91
22,0 € / 1kg

 

 

What is Brit Care Dog Functional Snack Light Rabbit 150g for Dogs?

Brit Care Light functional snack for dogs with rabbit, in a 150 g bag, designed as a treat to be used as part of a weight management programme.

The recipe is designed for dogs, and the name itself indicates the life stage, the main ingredient or the nutritional objective, where applicable. This information is important for choosing a food suited to the animal’s size, age, activity level and needs.

Recipe profile

  • Key ingredients or components: rabbit.
  • Packaging: 150 g.

Before incorporating this into your dog’s regular diet, check the feeding guide on the packaging and the full composition, particularly for dogs with food sensitivities, weight management requirements or specific veterinary needs.

How to serve

Adjust the daily amount according to your pet’s weight, age and activity level. If you are replacing another food, make a gradual transition over several days to help with digestive adaptation. Always ensure fresh water is available.

Storage

Keep the container tightly closed, protected from moisture, heat and direct light. Once opened, follow the storage instructions and check the appearance and smell before serving.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me