• Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 2,5kg for Dogs

Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 2,5kg for Dogs

SKUBR8595602530823

Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 2.5 kg for Dogs is a complete food for active and working adult dogs. The 2.5 kg bag contains 40% fresh duck, 30% dehydrated duck, 4% millet, oats and salmon oil. Its main features relate to dog food, dog feed and natural dog food.

Regular price €13,70 5,48 € / 1kg
Sale price €13,70 Regular price €13,70
You are saving: -€0,00
5,48 € / 1kg
Sold out
Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 2,5kg for Dogs
Brit Fresh Active Run Work Duck Millet 2,5kg for Dogs
Regular price €13,70 5,48 € / 1kg
Sale price €13,70 Regular price €13,70
You are saving: -€0,00
5,48 € / 1kg

 

 

Dog food: what is Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 2.5kg for Dogs?

Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 2.5kg for Dogs is a complete food for active and working adult dogs. The 2.5 kg bag contains 40% fresh duck, 30% dehydrated duck, 4% millet, oats and salmon oil. It also incorporates features associated with dog food and natural dog food.

Benefits and uses

Its protein and fat content meets the energy requirements of highly active dogs.

Composition and characteristics

40% fresh duck, 30% dehydrated duck, chicken fat, oats, 4% millet, buckwheat, apple, salmon oil, chicken liver and other ingredients.

How to use Brit Fresh Active Run Work Duck & Millet 2.5kg for Dogs?

Adjust the portion size according to your dog’s weight and activity level, following the table on the packaging.

Precautions

Keep fresh water available and reduce the portion size if activity levels decrease. Consult your vet in the event of any intolerances.

What is the price of Brit Fresh Active Run Work Duck & Millet 2.5kg for Dogs?

Check the price of Brit Fresh Active Run Work Duck and Millet 2.5kg for Dogs on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me