• Covetrus Room Odour Eliminator, 200Ml
-20%

Covetrus Room Odour Eliminator, 200Ml

SKUCO8720171385196

A 200 ml aerosol air freshener to temporarily neutralise unpleasant odours in rooms. It leaves a pleasant scent after spraying.

Regular price €17,50 8,75 € / 100ml
Sale price €17,50 Regular price €21,76
You are saving: -€4,26
8,75 € / 100ml
Covetrus Room Odour Eliminator, 200Ml
Covetrus Room Odour Eliminator, 200Ml
Regular price €17,50 8,75 € / 100ml
Sale price €17,50 Regular price €21,76
You are saving: -€4,26
8,75 € / 100ml

 

 

What is Covetrus Room Odour Eliminator, 200 ml?

A 200 ml aerosolair freshener designed to temporarily neutralise unpleasant odours in rooms. It leaves a pleasant fragrance after spraying.

This is a Covetrus odour eliminator for use in the home. It is designed for rooms where people and pets live together.

Benefits and features

  • Quick application via spray.
  • 200 ml size.
  • Helps to temporarily improve the smell in the room.

How to use

Hold the can upright and spray towards the centre of the room, away from people, pets, food and delicate surfaces.

Who is it suitable for?

Homes, clinics or indoor spaces where ambient odours need to be controlled.

Precautions

Flammable aerosol. Do not inhale, pierce or expose to heat. Ventilate the room and keep out of reach of children and pets.

What is the price of Covetrus Room Odour Eliminator, 200ml?

Check the price of Covetrus Room Odour Eliminator, 200ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me