• Darphin Éclat Sublime Dual Rejuvenating Serum , 50 ml
-40%

Darphin Éclat Sublime Dual Rejuvenating Serum , 50 ml

SKUDA882381114398

Darphin Éclat Sublime Dual Rejuvenating Serum is a two-phase oil-in-water serum that repairs, revitalises and firms the skin for a radiant complexion. What is Darphin Éclat Sublime Dual Serum and what is it used for?

Regular price €74,60 149,2 € / 100ml
Sale price €74,60 Regular price €125,00
You are saving: -€50,40
149,2 € / 100ml
Darphin Éclat Sublime Dual Rejuvenating Serum , 50 ml
Darphin Éclat Sublime Dual Rejuvenating Serum , 50 ml
Regular price €74,60 149,2 € / 100ml
Sale price €74,60 Regular price €125,00
You are saving: -€50,40
149,2 € / 100ml

 

 

What is Darphin Éclat Sublime Dual Rejuvenating Serum, 50 ml?

Darphin Éclat Sublime Dual Rejuvenating Serum is a two-phase oil-in-water serum that repairs, revitalises and firms the skin for a radiant complexion. What is Darphin Éclat Sublime Dual Serum and what is it used for?

It is a two-phase serum that combines the power of a serum with the softness of an oil to repair, revitalise and firm the skin, imparting radiance and a visibly rejuvenated appearance.

How should you apply the Darphin rejuvenating serum?

All you need to do is apply this Darphin Éclat serum to a thoroughly cleansed face and neck, both in the morning and at night, before the rest of your daily skincare routine. Massage the serum into the skin until it is completely absorbed.

What is the composition of Darphin Éclat Dual Serum?

95% naturally derived ingredients. * *According to ISO 16128, derived from plants, non-petroleum-derived minerals, or water.

The full list of ingredients is as follows: Water Aqua Eau, Propanediol, Caprylic/capric Triglyceride, Glycerin, Limnanthes Alba (meadowfoam) Seed Oil, Betaine, Pentylene Glycol, Coco-caprylate/caprate, Sesamum Indicum (sesame) Seed Oil, Butylene Glycol, Sigesbeckia Orientalis (St Paul’s Wort) Extract, Molasses Extract (Saccharum officinarum), Trehalose, Caprylyl Glycol, Caffeine, Sodium Hyaluronate, Hydrolysed Yeast Protein, Olea Europaea (olive) Fruit Oil, Helianthus Annuus (sunflower) Seed Oil, Cucurbita Pepo (pumpkin) Seed Extract, Hydrolysed Rice Extract, Laminaria Digitata Extract, Laminaria Saccharina Extract, Olea Europaea (olive) Leaf Extract, Myrtus Communis Leaf Extract, Iris Florentina Root Extract, Coffea Arabica (coffee) Seed Extract, Centella Asiatica (hydrocotyl) Extract, Saccharomyces Lysate Extract, Acetyl Hexapeptide-8, Tocopherol, Ethylhexylglycerin, Lythrum Salicaria Extract, Passiflora Incarnata Flower Extract, Leontopodium Alpinum Extract, Narcissus Tazetta Bulb Extract, Simmondsia Chinensis (jojoba) Seed Oil, Lithospermum Erythrorhizon Root Extract, Rosmarinus Officinalis (rosemary) Leaf Extract, 1,2-hexanediol, Castor Oil/IPDI Copolymer, Carbomer, Sodium Hydroxide, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Citric Acid, Fragrance (parfum), Linalool, Benzyl Salicylate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Tocopheryl Acetate, BHT, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Chlorphenesin, Green 6 (CI 61565), Violet 2 (CI 60725)

Who can use this two-phase rejuvenating serum?

This serum is suitable for all skin types and is particularly recommended for those looking to give their face a radiant, glowing appearance, as well as wishing to reduce wrinkles and the visible signs of ageing.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Darphin Paris Supplier's address: 7 Rue de Téhéran, 75008 ParisMobile phone: +33 1 58 69 78 00