• Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
  • Darphin Ss+ Serum Rfl , 30 ml
  • Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
  • Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
  • Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
  • Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
  • Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
-26%

Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml

SKUDA882381117818

Darphin Stimulskin Plus Sculpting Serum, 30 ml refill. This sculpting serum helps to strengthen the skin’s support structure and visibly improve the firmness and definition of the facial contours.

Regular price €196,30 654,33 € / 100ml
Sale price €196,30 Regular price €267,00
You are saving: -€70,70
654,33 € / 100ml
Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
Darphin Stimulskin Serum Refill , 30 ml
Regular price €196,30 654,33 € / 100ml
Sale price €196,30 Regular price €267,00
You are saving: -€70,70
654,33 € / 100ml

 

 

What is Darphin Stimulskin Serum Refill, 30 ml?

A sculpting facial serum that helps to strengthen the skin’s natural support network and restore a smoother, firmer appearance, for visibly redefined contours. This sculpting serum offers a multidimensional transformation of the skin. It comes in a refill format to replenish the Darphin Stimulskin Plus Sculpting Serum bottle.

This sculpting serum offers a multidimensional transformation of the skin. It helps to address advanced sagging by boosting the skin’s natural collagen and elastin¹, which helps to strengthen its natural support network. Its silky texture melts into the skin on contact, delivering STIMULSKIN PLUS’s signature emerald seaweed, together with the Darphin Peptide-3+ Complex, to redefine the appearance of facial contours.

Over time, the skin appears tighter, more contoured and firmer, regaining its sculpted appearance and youthful contours. 1In vitro tests. A sculpting facial serum that helps to strengthen the skin’s natural support network and restore a firmer, tighter complexion, for visibly redefined contours. HELPS TO MICRO-LIFT KEY MORPHOLOGICAL POINTS1.

91% HAVE FIRMER SKIN² 91% HAVE SMOOTHER SKIN³ 82% HAVE MORE ELASTIC SKIN³ 1Clinical tests showing an improvement in crow’s feet expression lines, nasolabial folds and the cheeks after using the product twice daily for 8 weeks. 2Clinical trials conducted on 33 women after using the product twice daily for 8 weeks. 3Clinical trials carried out on 33 women after using the product twice a day for 12 weeks.

Directions for use

Morning and evening, apply to the face, neck and décolletage after STIMULSKIN PLUS INTENSIVE SCULPTING ESSENCE. Apply this exceptional treatment using our Precision Sculpting Protocol, a technique developed by Darphin’s Facial Experts. Step 1: Smooth downwards across the entire neck Step 2: Smooth beneath the jawline from the chin towards the ears over the platysma muscle Step 3: Sculpt the entire jawline with kneading movements from the chin towards the ears

Ingredients

94% naturally derived ingredients¹ 1According to ISO 16128, derived from plants, non-petroleum-derived minerals and/or water.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me