• Dis Circuvenol, 20 Ampoules Of 10 Ml
-7% Promo FD
Dis

Dis Circuvenol, 20 Ampoules Of 10 Ml

SKUDI8466862210124

Dis Circuvenol, 20 ampoules of 10 ml, is a liquid supplement containing plant extracts, vitamin C and bioflavonoids. Each ampoule contains butcher’s broom, ginkgo, red vine, blackcurrant, willow and blueberry. It is marketed for circulation, leg circulation and blood circulation.

Regular price €29,60 296,0 € / 100ml
Sale price €29,60 Regular price €31,91
You are saving: -€2,31
296,0 € / 100ml
Dis Circuvenol, 20 Ampoules Of 10 Ml
Dis Circuvenol, 20 Ampoules Of 10 Ml
Regular price €29,60 296,0 € / 100ml
Sale price €29,60 Regular price €31,91
You are saving: -€2,31
296,0 € / 100ml

 

 

Circulation: What is Dis Circuvenol, 20 ampoules of 10 ml?

Dis Circuvenol, 20 ampoules of 10 ml is a liquid supplement containing plant extracts, vitamin C and bioflavonoids. Each ampoule contains butcher’s broom, ginkgo, red vine, blackcurrant, willow and blueberry. It supports leg circulation and blood circulation.

Benefits and uses

Butcher’s broom supports venous circulation and leg comfort.

Composition and characteristics

Per ampoule: ginkgo 400 mg, butcher’s broom 350 mg, blackcurrant 250 mg, willow 250 mg, red vine 250 mg, blueberry 250 mg, vitamin C 60 mg and bioflavonoids 30 mg.

How to use Dis Circuvenol, 20 ampoules of 10 ml?

Take one or two ampoules a day with meals, diluted in juice.

Precautions

Consult your doctor if you are pregnant, breastfeeding or taking anticoagulants or antiplatelet agents.

What is the price of Dis Circuvenol, 20 x 10 ml ampoules?

Check the price of Dis Circuvenol, 20 ampoules of 10 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me