• Edgard & Cooper Senior Cat Food – Chicken, Pack of 2 x 2 kg
-28%

Edgard & Cooper Senior Cat Food – Chicken, Pack of 2 x 2 kg

SKUED2026082812247

Edgard & Cooper 2-pack of chicken and turkey for senior cats; a grain-free recipe in two 2 kg bags (4 kg in total).

Regular price €35,00 0,88 € / 100gr
Sale price €35,00 Regular price €48,66
You are saving: -€13,66
0,88 € / 100gr
Edgard & Cooper Senior Cat Food – Chicken, Pack of 2 x 2 kg
Edgard & Cooper Senior Cat Food – Chicken, Pack of 2 x 2 kg
Regular price €35,00 0,88 € / 100gr
Sale price €35,00 Regular price €48,66
You are saving: -€13,66
0,88 € / 100gr

 

 

What does the Edgard & Cooper Senior Cat Food with Fresh Free-Range Chicken 2-pack contain?

Edgard & Cooper Senior Cat Food with Fresh Free-Range Chicken, 2-pack, contains two 2 kg bags, totalling 4 kg. It is a complete dry food for senior cats aged 8 years and over, including neutered cats. The recipe is grain-free and features 36% fresh free-range chicken and 14% fresh free-range turkey.

What is this chicken and turkey cat food for?

It is designed for the daily feeding of senior cats aged 8 years and over, including neutered cats. It provides protein, fats, fibre, vitamins and minerals in a recipe tailored to this stage of their lives. The value pack allows you to keep two sealed bags and open them one after the other.

Benefits of the 2-pack

  • Main ingredients: 36% fresh free-range chicken and 14% fresh free-range turkey, as the recipe’s protein sources.
  • Grain-free recipe: uses potato, peas or other plant-based sources as indicated in the ingredients list.
  • Declared nutritional profile: crude protein 32%, crude fat 16%, crude fibre 2.6%, crude ash 7.5%, moisture 6%, omega-6 2.9%, omega-3 0.8 per cent, calcium 1.1 per cent, phosphorus 0.9 per cent.
  • Supplementary ingredients: salmon oil, yeast, chicory, blueberries, nettle and sage.
  • Nutrients for cats: includes taurine and DL-methionine amongst its nutritional additives.

Composition of the chicken and turkey feed

Ingredients per bag: fresh free-range chicken 36 per cent, fresh free-range turkey 14 per cent, peas, potatoes (dried), potato starch, potato protein, minerals, chicken gravy, linseed, yeast (dried, a natural source of mannan-oligosaccharides [MOS] and beta-glucans) 1.5 per cent, chicory (dried, a natural source of fructo-oligosaccharides [FOS] and inulin) 1%, beetroot (dehydrated), salmon oil 0.5%, blueberries (dried) 0.003%, nettle leaf (dried) 0.003%, sage (dried) 0.003%, glucosamine.

Analytical constituents: crude protein 32 per cent, crude fat 16 per cent, crude fibre 2.6 per cent, crude ash 7.5 per cent, moisture 6 per cent, omega-6 2.9 per cent, omega-3 0.8 per cent, calcium 1.1 per cent, phosphorus 0.9 per cent.

How should this dry food be used?

Check the daily feeding guide on the packaging. Adjust the amount according to your pet’s weight, age, activity level and whether they have been neutered. If you are changing your pet’s diet, introduce the new food gradually. Always leave fresh, clean water within reach.

Who is it suitable for?

This food is suitable for senior cats aged 8 years and over, including neutered cats. If your cat has any allergies, intolerances or specific nutritional needs, check the ingredients and consult a vet.

Precautions and storage

  • Stick to the recommended daily ration and adjust it according to your cat’s body condition.
  • Store each bag in a cool, dry place away from direct light.
  • Seal the opened packet securely and check the best-before date.
  • Keep the product out of the reach of children and animals that may gain access to the packaging without supervision.

What is the price of Edgard & Cooper Senior Cat Food with Fresh Free-Range Chicken, pack of 2?

Check the price of Edgard & Cooper Senior Cat Food with Fresh Free-Range Chicken, pack of 2, on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me