• Embryolisse Lift-Fermeté Cream, 50 ml
  • Embryolisse Lift-Fermeté Cream, 50 ml
  • Embryolisse Lift-Fermeté Cream, 50 ml
-30%

Embryolisse Lift-Fermeté Cream, 50 ml

SKUEM3350900002053

Embryolisse Crème Lift-Fermeté 50 ml is an anti-ageing cream containing organic kangaroo paw flower and hyaluronic acid.

Regular price €29,60 59,2 € / 100ml
Sale price €29,60 Regular price €42,00
You are saving: -€12,40
59,2 € / 100ml
Embryolisse Lift-Fermeté Cream, 50 ml
Embryolisse Lift-Fermeté Cream, 50 ml
Regular price €29,60 59,2 € / 100ml
Sale price €29,60 Regular price €42,00
You are saving: -€12,40
59,2 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse Crème Lift-Fermeté 50 ml?

Embryolisse Crème Lift-Fermeté 50 ml is an anti-ageing cream containing organic kangaroo paw flower and hyaluronic acid. It helps to smooth out wrinkles, improve firmness and restore a smoother appearance.

What is it used for?

It combines moisturising and firming active ingredients to improve tone and elasticity and visually redefine the facial contours.

Its silky texture, with a floral fragrance, provides comfort even for sensitive skin.

Benefits and features

  • Packaging: 50 ml jar.
  • 95% naturally derived.
  • Vegan.
  • Mature skin; also suitable for sensitive skin.
  • Made in France.

Ingredients

Hyaluronic acid; organic kangaroo paw flower; lychee; evening primrose oil.

How to use Embryolisse Crème Lift-Fermeté 50 ml?

Apply morning and evening to a clean, dry face and neck, using smoothing motions. Twice a day; amount not specified.

Tips for incorporating it into your routine

Apply to the face and neck, the two areas specified in the official instructions for use.

Who is it suitable for?

An anti-ageing cream containing organic kangaroo paw flower and hyaluronic acid. It helps to smooth out wrinkles, improve firmness and restore a smoother appearance.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Crème Lift-Fermeté 50 ml?

Check the price of Embryolisse Crème Lift-Fermeté 50 ml on Farmaciasdirect and check for any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse Crème Lift-Fermeté 50 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Hyaluronic acid; organic kangaroo paw flower; lychee; evening primrose oil.

Directions for use

Apply morning and evening to a clean, dry face and neck, using smoothing motions.
Twice a day; amount not specified.

Ingredients

AQUA (WATER). GLYCERIN. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. DICAPRYLYL CARBONATE. CETEARYL ALCOHOL. CETYL ALCOHOL. HYDROGENATED COCONUT OIL. STEARETH-21. 1,2-HEXANEDIOL. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER. STEARETH-2. CETEARYL GLUCOSIDE. SILICA. CARBOMER. CHLORPHENESIN. CAPRYLYL GLYCOL. PARFUM (FRAGRANCE). OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL. TOCOPHERYL ACETATE. SODIUM HYDROXIDE. MALTODEXTRIN. ANIGOZANTHOS FLAVIDUS EXTRACT. SODIUM HYALURONATE. NEPHELIUM LAPPACEUM LEAF EXTRACT. CITRIC ACID. TOCOPHEROL. LIMONENE.

Pharmacist’s advice

Apply to the face and neck, the two areas specified in the official instructions for use.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoires Embryolisse Supplier's address: 14 Rue Ambroise Paré, 75010 ParisMobile phone: +33 1 42 00 42 30