• Yalusil Liposomal Fluid 50 ml
  • Yalusil Liposomal Fluid 50 ml
  • Yalusil Liposomal Fluid 50 ml
-28%

Yalusil Liposomal Fluid 50 ml

SKU162069

Yalusil Liposomal Fluid 50 ml is a liposomal facial fluid designed to moisturise mature skin and provide hyaluronic acid precursors.

Regular price €52,90 105,8 € / 100ml
Sale price €52,90 Regular price €73,80
You are saving: -€20,90
105,8 € / 100ml
Yalusil Liposomal Fluid 50 ml
Yalusil Liposomal Fluid 50 ml
Regular price €52,90 105,8 € / 100ml
Sale price €52,90 Regular price €73,80
You are saving: -€20,90
105,8 € / 100ml

 

 

The pack contains one 50 ml bottle of Yalusil Liposomal Fluid. It is a liposomal facial fluid designed to moisturise mature skin and provide hyaluronic acid precursors. The pack size allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Yalusil Liposomal Fluid 50 ml?

Yalusil Liposomal Fluid 50 ml is a liposomal facial fluid. The format indicated in the name allows the product to be identified precisely.

What is Yalusil Liposomal Fluid 50 ml used for?

Its purpose is to moisturise mature skin and provide hyaluronic acid precursors. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Benefits and key features

  • It contains glucuronic acid and N-acetylglucosamine encapsulated in liposomes.
  • It provides hydration and helps promote a firmer appearance.
  • 50 ml airless bottle, free from fragrance, colourants and preservatives.

Ingredients

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Ceratonia Siliqua Gum, Glycerin, Panthenol, Phosphatidylcholine, Acetyl Glucosamine, Caprylyl Glycol, 1,2-Hexanediol, Carbomer, Saccharide Isomerate, Glucuronic Acid and Disodium EDTA.

Directions for use

Apply the required amount to a clean face and neck, massaging gently until absorbed.

Who is it suitable for?

Mature skin or skin lacking in moisture and elasticity.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes. Discontinue use if persistent irritation occurs.

What is the price of Yalusil Liposomal Fluid 50 ml?

Check the price of Yalusil Liposomal Fluid 50 ml at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Yalusil Liposomal Fluid 50 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me