• Embryolisse Poudre De Lait Exfoliating Scrub , 40 gr
  • Embryolisse Poudre De Lait Exfoliating Scrub , 40 gr
  • Embryolisse Poudre De Lait Exfoliating Scrub , 40 gr
-21%

Embryolisse Poudre De Lait Exfoliating Scrub , 40 gr

SKUEM3350900002572

Embryolisse Exfoliating Milk Powder 40 g is an exfoliating powder containing three coconut extracts that turns into a foam when water is added.

Regular price €18,20 45,5 € / 100gr
Sale price €18,20 Regular price €23,00
You are saving: -€4,80
45,5 € / 100gr
Sold out
Embryolisse Poudre De Lait Exfoliating Scrub , 40 gr
Embryolisse Poudre De Lait Exfoliating Scrub , 40 gr
Regular price €18,20 45,5 € / 100gr
Sale price €18,20 Regular price €23,00
You are saving: -€4,80
45,5 € / 100gr

 

 

What is Embryolisse Exfoliating Milk Powder 40 g?

Embryolisse Exfoliating Milk Powder 40 g is an exfoliating powder containing three coconut extracts that turns into a foam when water is added. It removes dead skin cells and softens even sensitive skin.

What is it used for?

Coconut pulp, shell and milk provide a softening and exfoliating action.

It helps to improve the skin’s radiance and texture.

It can be mixed with water or other Embryolisse skincare products as per the brand’s instructions.

Benefits and features

  • Packaging: 40 g jar.
  • 99% naturally derived.
  • Vegan.
  • Powder texture that foams when mixed with water.
  • Tested under dermatological supervision.

Ingredients

Coconut pulp; coconut shell; coconut milk powder.

How to use Embryolisse Exfoliating Milk Powder 40 g?

Mix a small amount with a few drops of water in the palm of your hand. Massage into the face and rinse off, 2–3 times a week. A small amount and a few drops of water; 2–3 times a week.

Tips for incorporating it into your routine

The brand recommends combining it with Lait-Crème Concentré to personalise your exfoliation routine.

Who is it suitable for?

An exfoliating powder containing three coconut extracts that transforms into a foam when water is added. It removes dead skin cells and softens even sensitive skin.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Poudre de Lait Exfoliante 40 g?

Check the price of Embryolisse Poudre de Lait Exfoliating Powder 40 g at Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Buy Embryolisse Exfoliating Milk Powder 40 g at Farmaciasdirect.

Ingredients

Coconut pulp; coconut shell; coconut milk powder.

Directions for use

Mix a small amount with a few drops of water in your hand. Massage into the face and rinse off, 2–3 times a week.
A small amount and a few drops of water; 2–3 times a week.

Ingredients

ORYZA SATIVA (RICE) STARCH. ZEA MAYS (CORN) STARCH. SODIUM LAUROYL GLUTAMATE. COCOS NUCIFERA (COCONUT) FRUIT POWDER. COCOS NUCIFERA (COCONUT) SHELL POWDER. CITRIC ACID. CALCIUM CARBONATE. SODIUM BICARBONATE. MALTODEXTRIN. PARFUM (FRAGRANCE). COCOS NUCIFERA (COCONUT) FRUIT EXTRACT.

Pharmacist’s advice

The brand recommends combining this product with Lait-Crème Concentré to personalise your exfoliation routine.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me