• Embryolisse Stick Solaire Spf50+, 15 gr
  • Embryolisse Stick Solaire Spf50+, 15 gr
  • Embryolisse Stick Solaire Spf50+, 15 gr
-23%

Embryolisse Stick Solaire Spf50+, 15 gr

SKUEM3350900002770

Embryolisse Stick Solaire SPF50+ 15 g is an SPF50+ and PA++++ sunstick for the face and sensitive areas.

Regular price €13,80 92,0 € / 100gr
Sale price €13,80 Regular price €18,00
You are saving: -€4,20
92,0 € / 100gr
Embryolisse Stick Solaire Spf50+, 15 gr
Embryolisse Stick Solaire Spf50+, 15 gr
Regular price €13,80 92,0 € / 100gr
Sale price €13,80 Regular price €18,00
You are saving: -€4,20
92,0 € / 100gr

 

 

What is Embryolisse Stick Solaire SPF50+ 15 g?

Embryolisse Stick Solaire SPF50+ 15 g is an SPF50+ and PA++++ sun protection stick for the face and sensitive areas. It is water-resistant and easy to reapply, with an invisible finish that is neither greasy nor sticky.

What is it used for?

It protects against UVA and UVB rays using three organic filters.

Roucou oil, with its antioxidant properties, and shea butter help to keep the skin nourished and comfortable.

It can also be applied to scars, tattoos and moles, according to the official product information.

Benefits and features

  • Format: 15 g stick.
  • SPF50+; PA++++.
  • Formulation: 88% naturally derived, excluding filters.
  • Suitable for sensitive skin.
  • Made in France.

Ingredients

Roucou oil; shea butter; three organic UVA/UVB filters.

How to use Embryolisse Stick Solaire SPF50+ 15 g?

Twist the base and apply generously and evenly before sun exposure. Reapply every two hours and after swimming or sweating. Apply generously; reapply every two hours.

Tips for incorporating it into your routine

The format makes it easy to reapply throughout the day, whilst also using physical protection.

Who is it suitable for?

SPF50+ and PA++++ sun stick for the face and sensitive areas. Water-resistant and easy to reapply, with an invisible, non-greasy and non-sticky finish.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Stick Solaire SPF50+ 15 g?

Check the price of Embryolisse Stick Solaire SPF50+ 15 g at Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse Stick Solaire SPF50+ 15 g at Farmaciasdirect.

Ingredients

Roucou oil; shea butter; three organic UVA/UVB filters.

Directions for use

Twist the base and apply generously and evenly before sun exposure. Reapply every two hours and after swimming or sweating.
Apply generously; reapply every two hours.

Ingredients

CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. RICINUS COMMUNIS (CASTOR) SEED OIL. ORYZA SATIVA BRAN CERA (RICE WAX). DICAPRYLYL CARBONATE. CERA ALBA (BEESWAX). DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE. HYDROGENATED COCONUT OIL. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. ETHYLHEXYL TRIAZONE. HYDROGENATED POLYISOBUTENE. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER. PARFUM (FRAGRANCE). HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL. HYDROGENATED CASTOR OIL. ORYZANOL. TOCOPHERYL ACETATE. MIMOSA TENUIFLORA BARK EXTRACT. SACCHARIN. BIXA ORELLANA SEED EXTRACT. TOCOPHEROL.

Pharmacy advice

The format makes it easy to reapply throughout the day, in addition to using physical sun protection.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoires Embryolisse Supplier's address: 14 Rue Ambroise Paré, 75010 ParisMobile phone: +33 1 42 00 42 30