• Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50Ml
-34% Promo FD

Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50Ml

SKUER8033831001214

Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50 ml is a cherry-flavoured liquid copper-based supplement. The bottle contains 50 ml and provides copper gluconate in a base of water and vegetable glycerine. It is presented as copper.

Regular price €14,72 29,44 € / 100ml
Sale price €14,72 Regular price €22,14
You are saving: -€7,42
29,44 € / 100ml
Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50Ml
Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50Ml
Regular price €14,72 29,44 € / 100ml
Sale price €14,72 Regular price €22,14
You are saving: -€7,42
29,44 € / 100ml

 

 

Copper: What is Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50 ml?

Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50 ml is a cherry-flavoured liquid copper supplement. The bottle contains 50 ml and provides copper gluconate in a base of water and vegetable glycerine.

Benefits and uses

Copper contributes to the normal functioning of the immune system and to the protection of cells against oxidative damage.

Composition and characteristics

Water, vegetable glycerine, citric acid, magnesium chlorophyll, cherry flavouring, potassium sorbate and copper gluconate.

How to use Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50 ml?

Take 20 to 40 drops on their own or diluted in a drink.

Precautions

Do not combine with other copper supplements without seeking advice. Consult a healthcare professional if you have liver disease.

What is the price of Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50ml?

Check the price of Erbenobili Oligoceleste Cu (Copper) Trace Element 50ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me