• Erbenobili Oligoceleste I (Iodine Iodine) Trace Element 50Ml
-38%

Erbenobili Oligoceleste I (Iodine Iodine) Trace Element 50Ml

SKUER8033831001252

A dietary supplement containing iodine, in a 50 ml bottle, designed to support normal thyroid function by providing iodine.

Regular price €13,80 27,6 € / 100ml
Sale price €13,80 Regular price €22,14
You are saving: -€8,34
27,6 € / 100ml
Erbenobili Oligoceleste I (Iodine Iodine) Trace Element 50Ml
Erbenobili Oligoceleste I (Iodine Iodine) Trace Element 50Ml
Regular price €13,80 27,6 € / 100ml
Sale price €13,80 Regular price €22,14
You are saving: -€8,34
27,6 € / 100ml

 

 

What is Erbenobili Oligoceleste I (Iodine) Trace Element 50 ml?

A dietary supplement containing iodine, in a 50 ml bottle, designed to support normal thyroid function by providing iodine.

This is a supplement focused on trace elements. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight iodine, a component linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: iodine.
  • Pack size: 50 ml.

How to take Erbenobili Oligoceleste I (Iodine) Trace Element 50 ml

Measure out the recommended amount using the measuring cup or dosing spoon provided in the pack. Shake before use where applicable and store the product according to the manufacturer’s instructions once opened.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant or breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me