• Esoxx One Single Dose Stick 10 Ml (Ziverel) , 20 units
-8%

Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml, 20 units

SKUES8470002097322

Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml, 20 units is a medical device in single-dose sticks designed to create a mechanical barrier on the oesophageal mucosa and reduce symptoms associated with gastro-oesophageal reflux.

Regular price €16,80 168,0 € / 100ml
Sale price €16,80 Regular price €18,21
You are saving: -€1,41
168,0 € / 100ml
Esoxx One Single Dose Stick 10 Ml (Ziverel) , 20 units
Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml, 20 units
Regular price €16,80 168,0 € / 100ml
Sale price €16,80 Regular price €18,21
You are saving: -€1,41
168,0 € / 100ml

 

 

This pack contains 20 units of Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml. It is a medical device in single-dose sticks designed to create a mechanical barrier on the oesophageal mucosa and reduce symptoms associated with gastro-oesophageal reflux. Its packaging allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Esoxx One Single-Dose Stick 10 ml, 20 units?

Esoxx One Single-Dose Stick 10 ml, 20 units is a medical device supplied in single-dose sticks. The format indicated in the name allows the product to be identified precisely.

What is Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml, 20 units used for?

Its purpose is to create a mechanical barrier on the oesophageal mucosa and reduce symptoms associated with gastro-oesophageal reflux. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of underlying medical conditions, regular medication or sensitive situations.

What are the benefits of this formulation

  • hyaluronic acid and chondroitin sulphate.
  • Poloxamer 407 with bioadhesive properties.
  • Ready-to-drink solution in 10 ml sachets.

Composition

Hyaluronic acid, chondroitin sulphate, polyvinylpyrrolidone, xylitol, sodium benzoate, potassium sorbate, grape flavouring, purified water, poloxamer 407.

How to take or use the product

Take one sachet after main meals and before going to bed, or as recommended by your doctor. It can be drunk directly from the sachet.

Who is it suitable for?

Adults and children aged 12 years and over with symptoms consistent with gastro-oesophageal reflux.

Precautions

Do not use in children under 12 years of age or in cases of hypersensitivity to any of its ingredients. During pregnancy or the first few months of breastfeeding, consult your doctor first. If symptoms persist, seek professional advice.

What is the price of Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml, 20 units?

Check the price of Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml, 20 units on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Buy Esoxx One Stick Single-Dose 10 ml, 20 units at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me