• Genové Fluidbase Rederm 10% Aha Lotion, 250 ml
  • Genové Fluidbase Rederm 10% Aha Lotion, 250 ml
-25%

Genové Fluidbase Rederm 10% Aha Lotion, 250 ml

SKUGE8423372040023

Body lotion containing 10% AHA, 250 ml, designed to exfoliate and renew the skin’s texture.

Regular price €26,70 10,68 € / 100ml
Sale price €26,70 Regular price €35,60
You are saving: -€8,90
10,68 € / 100ml
Sold out
Genové Fluidbase Rederm 10% Aha Lotion, 250 ml
Genové Fluidbase Rederm 10% Aha Lotion, 250 ml
Regular price €26,70 10,68 € / 100ml
Sale price €26,70 Regular price €35,60
You are saving: -€8,90
10,68 € / 100ml

 

 

What is Genové Fluidbase Rederm 10% AHA Lotion, 250 ml?

A body lotion containing 10% AHA, in a 250 ml bottle, designed to exfoliate and renew the skin’s texture.

The product is defined by its function, packaging and distinctive features. Before purchasing, it is advisable to check the measurements, compatibility and the manufacturer’s instructions to ensure it is suitable for the intended use.

Key features

  • Pack size: 250 ml.

Use and care

Use the product in accordance with the instructions provided and check its condition before each use. Clean all parts with suitable products and replace them if they show signs of wear, breakage or deformation.

Compatibility and selection

Before use, check that the model is suitable for the equipment, task or space for which it is intended. The product is available in a 250 ml pack. Keep the instructions for future reference.

Additional information

Check the packaging, instructions and any restrictions on use before opening the product. Keep the packaging and documentation whilst the product is in use so that you can check the batch number, expiry date or maintenance instructions.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me