• Genové Genocutan Facial Cleansing Mousse , 150 ml
-12% Promo FD

Genové Genocutan Facial Cleansing Mousse , 150 ml

SKUGE8423372800375

A facial cleanser for oily skin with a mousse texture and a pH of 5. Genové Genocutan helps remove dirt and excess sebum and comes in a 150 ml bottle.

Regular price €10,70 7,13 € / 100ml
Sale price €10,70 Regular price €12,20
You are saving: -€1,50
7,13 € / 100ml
Genové Genocutan Facial Cleansing Mousse , 150 ml
Genové Genocutan Facial Cleansing Mousse , 150 ml
Regular price €10,70 7,13 € / 100ml
Sale price €10,70 Regular price €12,20
You are saving: -€1,50
7,13 € / 100ml

 

 

What is Genové Genocutan Facial Cleansing Mousse, 150 ml?

A facial cleanser for oily skin with a mousse texture and a pH of 5. Genové Genocutan helps remove dirt and excess sebum and comes in a 150 ml bottle.

It is a Genové cleansing foam for oily skin or skin prone to blemishes. It is applied to a damp face and neck and rinsed off with water.

Benefits and features

  • A mousse texture that spreads easily.
  • pH 5, designed for gentle cleansing.
  • 150 ml pump bottle.

Ingredients

Aqua, sodium lauroyl methyl isethionate, cocamidopropyl betaine, glycerine, propanediol, sodium methyl oleoyl taurate, sodium chloride, panthenol, allantoin, and preservatives and pH regulators.

How to use

Apply to a damp face and neck, massage gently and rinse off. Use once or twice a day, depending on skin tolerance.

Who is it suitable for?

Oily, combination or blemish-prone skin.

Precautions

Avoid contact with the eyes. Reduce the frequency of use if tightness or irritation occurs.

What is the price of Genové Genocutan Facial Cleansing Mousse, 150 ml?

Check the price of Genové Genocutan Facial Cleansing Mousse, 150 ml, on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me