• Genové Genosun Face Cream Spf50+ , 50 ml
-21% Promo FD

Genové Genosun Face Cream Spf50+ , 50 ml

SKUGE8423372800238

Genové Genosun SPF50+ facial sun cream, 50 ml, for high protection against the sun’s rays.

Regular price €17,60 35,2 € / 100ml
Sale price €17,60 Regular price €22,20
You are saving: -€4,60
35,2 € / 100ml
Genové Genosun Face Cream Spf50+ , 50 ml
Genové Genosun Face Cream Spf50+ , 50 ml
Regular price €17,60 35,2 € / 100ml
Sale price €17,60 Regular price €22,20
You are saving: -€4,60
35,2 € / 100ml

 

 

What is Genové Genosun SPF50+ Facial Cream, 50 ml?

Genové Genosun SPF50+ facial sun cream, 50 ml, for high protection against the sun’s rays.

Key features

  • SPF50+ facial sun protection.
  • 50 ml tube.
  • For daily use as the final step in your morning skincare routine.

How to use

Apply generously to the face, neck and ears before sun exposure. Reapply every two hours and after sweating, swimming or drying yourself.

Precautions and storage

Avoid contact with the eyes and mucous membranes; carry out a patch test on a small area if you have sensitive skin and discontinue use if irritation occurs. Keep the product tightly closed and away from heat.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me