• Isdin Fotoprotector Fusion Water SPF 50, 50 Ml
-26%

Isdin Fusion Water Sun Protection for Face and Body SPF 50, 50 ml

SKU174857

Isdin Fusion Water Solar and Facial Sunscreen SPF 50, 50 ml is a broad-spectrum sunscreen with an improved formula, ideal for outdoor activities.

It contains 50 ml.

Regular price €19,95 39,9 € / 100ml
Sale price €19,95 Regular price €26,95
You are saving: -€7,00
39,9 € / 100ml
Isdin Fotoprotector Fusion Water SPF 50, 50 Ml
Isdin Fusion Water Sun Protection for Face and Body SPF 50, 50 ml
Regular price €19,95 39,9 € / 100ml
Sale price €19,95 Regular price €26,95
You are saving: -€7,00
39,9 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation

360º photoprotection: that which protects our skin inside and out from sun damage. We must not forget to also protect our face, body and hair. We complete topical photoprotection with oral photoprotection, to protect forgotten areas (ears, eyelids, feet...) and repair sun damage.

 
 
 
3 item(s)
€0,00

 

 

What is ISDIN Fusion Water?

ISDIN Fusion Water Solar and Facial Sunscreen SPF 50, 50 ml is a fast-absorbing SPF 50 sunscreen. The best choice for sun protection both in summer and throughout the rest of the year.

It contains broad-spectrum UVB and UVA filters, combined with an innovative hypoallergenic formula that provides intense hydration thanks to its high hyaluronic acid content, which strengthens the skin’s barrier and prevents dryness caused by sun exposure.

Furthermore, its non-comedogenic and hypoallergenic formula does not irritate the eyes.

Who should use Isdin Fusión Magic Water sun cream

Suitable for use on all skin types, even the most sensitive:

  • Sunscreen for oily or combination skin: Its light, watery texture does not clog pores and helps control skin shine.
  • Sunscreen with a matt finish: Ideal for those who prefer a shine-free finish on their skin.
  • Sun cream for make-up wearers: It can be used as a make-up base, as it absorbs quickly and doesn’t leave a sticky feeling.
  • For those who spend time outdoors: It provides effective protection against damage caused by UV rays and is suitable for all kinds of outdoor activities.

In general, Isdin Fusion Magic Water sun cream is suitable for anyone who wants to look after their skin and protect it from the sun. If you have any queries about its specific use in your case, it would be advisable to consult a dermatologist.

Benefits of Isdin Fusion Magic Water facial sun cream

Isdin Fusion Water Solar and Facial Sunscreen SPF 50, 50 ml, offers a lightweight texture that is instantly absorbed and provides intense hydration to revitalise the skin, leaving a silky finish with no greasy residue.

Its high-protection sun filters have been clinically tested under strict real-world conditions of high solar radiation, resulting in a broad-spectrum treatment suitable for all skin types.

Its hypoallergenic, non-comedogenic formula is oil-free, making it ideal for outdoor activities, even during the summer.

How to apply Isdin Fusion sun cream

Apply the sun cream generously at least 30 minutes before sun exposure.

It should be applied evenly to the face and body, reapplying every two hours if you are exposed to the sun for prolonged periods, if you are sweating excessively, or after swimming.

Pharmacist’s recommendations

Prolonged exposure to the sun can cause serious and irreversible damage to your health, such as skin cancer.

At FarmaciasDirect, we recommend protecting your skin with a broad-spectrum sunscreen and avoiding the sun when radiation is at its strongest – and therefore most dangerous – (between 12:00 and 16:00).

Regardless of which sun protection factor you choose – 30 or 50 – you must reapply it at least every 2 hours.

Avoid contact with the eyes; if this happens, rinse thoroughly with plenty of water.

Composition of Isdin Fusion Water Magic

The active ingredients in Isdin Fusion Water Solar and Facial Sunscreen SPF 50, 50 ml are: Aqua (Water), Octocrylene, Propanediol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Polymethyl Methacrylate, Dimethicone, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Polysilicone-15, Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Tromethamine, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Silica, Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, 1,2-Hexanediol, Hydroxyacetophenone, Polysorbate 60, PEG-10 Dimethicone, Sodium Hyaluronate, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum, Caprylyl Glycol, Parfum (Fragrance), Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Tropolone, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Citric Acid.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: ISDIN Supplier's address: Calle Mar Mediterrania (Polígono Industrial Torre del Rector), 5-9, 08130 Santa Perpètua de Mogoda, Barcelona, España Mobile phone: +34 935 747 440